Moda na kapelusze miała wzloty i upadki. Jednak te zapomniane nakrycie głowy, znów wraca do łask. Ostatnio przybliżyliśmy Wam kapelusz fedora. Dziś czas na znany wszystkim melonik.

melonik 1

Skąd pochodzi melonik?

Choć pierwotnie nosiła go głównie klasa robotnicza, dziś stanowi niekwestionowaną ikonę brytyjskiego stylu. A wszystko za sprawą uwielbiającej go pop kultury. Do lat 60. był standardową częścią ubioru londyńskich bankierów i prawników. Nosił go w większości swoich filmów Charlie Chaplin, a także wielu innych komików. Zaś w serialu „Rewolwer i melonik” (angielski tytuł „The Avengers”) nosił go dumnie aktor Patrick McNee.

Historia melonika

Powstanie melonika datuje się połowę XIX wieku. Narodził się w londyńskiej pracowni kapeluszy Lock & Company. Stworzono go dla Edwarda i Williama Coke, którzy chcieli zapoczątkować nowy styl kapeluszy wśród leśników w rodzinnym majątku. W związku z tym, zlecili zadanie wyżej wymienionej pracowni, która istnieje po dzień dzisiejszy.

Inne nazwy melonika

Wczesna angielska nazwa melonika to coke, a dziś billy cok lub billcock. Znany jest także pod nazwą bowler – od nazwisk Thomasa i Williama – mistrzów, którzy go stworzyli w pracowni Locka. Polska nazwa zapożyczona jest z francuskiej „chapeau melon”.

Jak wygląda kapelusz melonik – cechy charakterystyczne

Ten rodzaj kapelusza charakteryzuje się niepomarszczoną, sztywną i okrągłą kopułą oraz niewielkim, zawiniętym do góry rondem. Należy jednak pamiętać, ze jego wygląd jest mniej formalny niż fedory. Można go nosić do mniej oficjalnego stroju z marynarką.

Jak współcześnie nosić melonik?

Obecnie melonik jest chętnie wybierany przez Panów, którzy inspirują się stylistyką vintage. Nasza propozycja to połączenie brązu i szarości – wygląda to naprawdę dobrze. Do tego mucha albo krawat oraz nawiązujące do stylistyki, vintigowe dodatki.

stylizacja męska z melonikiem