Nie pakuj się w ostatniej chwili. Przemyślana podróż przyniesie Ci dużo więcej radości i satysfakcji, a w przyszłości będzie przywodzić miłe wspomnienia. Dzięki skutecznemu systemowi pakowania będziesz mogła skupić się na czerpaniu przyjemności z podróży. Jak rozsądnie pakować się na wyjazd? 

kobieta z walizką

Pakowanie walizki – lista

Najważniejsza jest lista niezbędnych przedmiotów, którą powinnaś przygotować kilka dni wcześniej, np.:

  • dokumenty,
  • lekarstwa,
  • telefon,
  • ładowarka do telefonu,
  • pieniądze,
  • kosmetyki

Aktualizuj listę, gdy tylko o czymś sobie przypomnisz. Pomyśl sobie, jakie awaryjne sytuacje mogą Cię spotkać w miejscu, które jedziesz. Jeśli wybierasz się na urlop z dala od miasta – sklepów i aptek, powinnaś lepiej przygotowana. Jeśli urlop spędzasz w mieście, zostaw miejsce w walizce na fajne stylizacje – wszystko inne będzie dostępne na wyciągnięcie ręki i szybko dokupisz to, czego akurat potrzebujesz.

Jeśli często jeździsz i odwiedzasz te same miejsca, warto zrobić sobie listę w aplikacji na telefonie. Papierową listę najczęściej po jakimś czasie wyrzucimy i następnym razem będzie trzeba pisać ją od nowa. Listę zrobioną w aplikacji bez problemu wykorzystasz ponownie.

Jakie ubrania zapakować do walizki, aby było uniwersalnie?

Wybierając ubrania na wyjazd, najpierw zapoznaj się z prognozą pogody. Dopasuj ubrania do okazji. Ważne jest to, czy wybierasz się na wakacje pod namiot, czy na wyjazd służbowy. Jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, nie zapomnij o małej czarnej i klasycznych balerinach. One sprawdzą się w każdej sytuacji.

Biała koszula to element, który może stać się bazą różnorodnych stylizacji. Tylko od Ciebie zależy to, czy połączysz ją z czarną elegancką lub skórzaną spódnicą, czy zestawisz ją z poszarpanymi dżinsami i zwiążesz jej dwa końce w pasie. Ramoneska to dobry wybór o każdej porze roku. Zapewni Ci ciepło podczas chłodnych letnich wieczorów. Gdy włożysz pod nią ciepły golf, stanie się doskonałym rozwiązaniem podczas deszczowej wiosny i kapryśnej jesieni. Wybierając się na wakacje, nie zapomnij o stroju kąpielowym, klapkach i nakryciu głowy. Zawsze twórz zestawy „na cebulkę”. Dzięki temu będziesz przygotowana na każdą pogodę.

Sprawdzonym sposobem na szybkie pakowanie jest posiadanie garderoby kapsułowej. Dzięki niej łatwiej jest nam się ubrać na co dzień, ale równie łatwo zapakować na wyjazd. Wszystko do siebie pasuje i skomponowanie uniwersalnych zestawów na wyjazd to chwila moment.

Co zapakować do bagażu podręcznego?

Do bagażu podręcznego spakuj przedmioty wartościowe oraz rzeczy, z których będziesz korzystać podczas podróży np. chusteczki nawilżające i ciekawą lekturę. Wiosną i jesienią warto zabrać ze sobą mały parasol.

Jak wkładać rzeczy do walizki?

Pamiętaj o tym, aby nie składać rzeczy w kostkę. Najlepiej zwijaj ubrania w rulon lub owijaj nimi inne przedmioty. Dzięki temu nie zgniotą się podczas transportu.

Aby nie dopuścić do zniszczenia pięknych butów, włóż do nich skarpetki. Dzięki temu baleriny i botki nie zgniotą się. Jeśli buty nie są nowe, mogą mieć zabrudzone podeszwy. Z tego względu włóż buty do woreczków foliowych. Świetnie sprawdzą się też folie zabezpieczające na buty – takie jak w szpitalach.

Do osobnych woreczków pakuj rzeczy, które mogłyby się splątać (korale, słuchawki do telefonu) lub pomieszać (dokumenty, lekarstwa). Najlepiej sprawdzają się małe, dedykowane kosmetyczki.

Świetnym patentem jest pakowanie skarpetek i bielizny do woreczków na warzywa lub na pranie, zamiast do szeleszczących reklamówek. Są one miękkie, lepiej układają się wolnych przestrzeniach i od razu widać, co się w nich znajduje.

woreczki na pranie

Szeleszczące reklamówki zastąp woreczkami na pranie lub warzywa – sprawdzą się o wiele lepiej.

buty zapakowane w foliowe zabezpieczenia

Jeśli często podróżujesz, warto zaopatrzyć się w takie folijki na buty.

Jakie kosmetyki spakować?

Wybierając się gdzieś na kilka dni, nie zabieraj ze sobą wszystkich kosmetyków, jakie znajdują się w Twojej szafce. Dokonaj zakupu mini pojemników. Tego typu zestawy podróżne są dostępne w najlepszych drogeriach. Nie pakuj zbędnych drobiazgów takich jak lakier i zmywacz do paznokci, który może wylać się w walizce i zniszczyć garderobę. Zainwestuj w manicure hybrydowy. Nie zapomnij produktów do demakijażu oraz szczoteczki do zębów.

Optymalizuj ilość bagażu

Jeżeli twój bagaż powinien spełniać określone wymogi i nie przekraczać danej wagi, pamiętaj o tym, aby zważyć go przed wyjazdem. Najważniejsze jest to, aby nie nosić niepotrzebnych ciężarów.

  • Zamiast książki weź ze sobą audiobooka.
  • Dwie butelki zawierające szampon i odżywkę zamień na jedną – szampon z odżywką 2w1.
  • Zamiast ubrań i butów, które trudno wystylizować – postaw na uniwersalną klasykę.
  • Spakuj mniejsze wersje różnych przedmiotów – parasol automatyczny zamiast klasycznego, niedużą torebkę zamiast wielkiej torby, którą nosisz na co dzień.