Nie od dziś wiadomo, że krawat to nieodłączny element ubioru gentelmana. Nie każdy jednak wie, że wyróżnia się rodzaje wiązania krawata. Dziś pod lupę bierzemy węzeł prosty (Four-in-hand) – łatwy i wielofunkcyjny.

węzeł prosty jak wiązać

Węzeł prosty (Four-in-hand) – jaki jest

Węzeł four-in-hand, powszechnie nazywany również węzłem w czwórkę lub włoskim, jest jednym z najprostszych rodzajów wiązań, a jednocześnie niestety wciąż rzadko używany przez Panów. A szkoda, ponieważ sposób jego wiązania jest tak banalny, że nie powinien sprawiać problemu nawet tym panom, którzy po dopiero zaczynają uczyć się wiązań. Ponadto, pasuje niemalże do każdego krawata, jak i kołnierzyka, tworząc go wyjątkowo uniwersalnym. Jego główne cechy charakterystyczne to:

 • jest bardzo łatwy do zawiązania,
 • pasuje do różnych typów kołnierzyków, dzięki czemu jest uniwersalny,
 • otrzymana podczas wiązania „łezka” nadaje charakteru stylizacji,
 • jest wąski oraz asymetryczny,
 • pasuje do nieco szerszych krawatów,
 • za każdym razem wychodzi nieco inny, co ma swój urok.

Węzeł prosty – dla kogo?

Węzeł four-in-hand jest bardzo efektowny, stylowy i elegancki, dzięki czemu doskonale sprawdzi się do wielu stylizacji. Można go opisać jako wydłużony, asymetryczny oraz wąski. Uznaje się go za klasyczne wiązanie krawata, ale mimo wygląda nowocześnie. Jeśli dobrze go zawiążesz, to utworzy się fałdka, zwana potocznie „łezką”. Znajduje się albo na środku, albo jest przesunięta ku krawędziom. Pełni nie tylko rolę designerską, ale przede wszystkim optycznie wydłuża sylwetkę.

Decydując się na węzeł prosty, pamiętaj o kilku ważnych zasadach, aby nie popełnić modowej gafy. Przede wszystkim rodzaj węzła, tak jak inne elementy ubioru, koniecznie dopasuj do sylwetki. Węzeł ten najlepiej prezentuje się u mężczyzn wysokich oraz średniego wzrostu. Z powodzeniem mogą go nosić Panowie o masywnej szyi, ponieważ sposób wiązania krawata optycznie ją wysmukli, a tym samym wyrówna proporcje sylwetki. Powinni po niego sięgnąć również mężczyźni o szerokiej twarzy. Decydując się na ten rodzaj wiązania krawata, pamiętaj, aby wybrać niego szersze krawaty, najlepiej wykonane z grubszego materiału i niedługiego. Węzeł zbiera dość mało materiału, wiec zbyt długie krawaty po prostu źle by się prezentowały. Co więcej, nie musisz skupiać się na jego idealnym wiązaniu. Four-in-hand cechuje się asymetrycznością, także krawat wcale nie musi być jak najprecyzyjniej zawiązany. 

Jak wiązać węzeł four-in-hand?

Tak jak już wspomniałyśmy, wiązanie węzła prostego jest proste i nie powinno sprawić Ci problemy. Składa się z kilku banalnych kroków:

 1. Złóż krawat na szyję z cieńszą końcówką po prawej stronie.
 2. Szerszą końcówkę przełóż dookoła węższej końcówki .
 3. Przełóż szerszą końcówkę z przodu wiązania, tworząc w ten sposób zgrabny spód węzeł.
 4. Szeroką część krawata przełóż pod całym węzłem.
 5. Następnie wyciągnij tuż pod brodom.
 6. W ten sposób powstanie pętelka, w którą musisz wsunąć końcówkę.
 7. Odpowiednio dociągnij i nadaj węzłowi pożądany kształt.

węzeł prosty

źródło: ties.com