Jeszcze kilka lat temu zarost lub dłuższa broda uchodziły za niechlujność, zaniedbanie i brak profesjonalizmu. Jednak to się zmieniło. Jak powinien wyglądać biznesowy zarost dla eleganckich mężczyzn? I jak pielęgnować?

biznesowa broda

Jak wygląda biznesowy zarost?

Moda na zarost trwa od dawna i nic nie wskazuje na to, że odejdzie w zapomnienie. Wielu mężczyzn decyduje się na delikatny zarost, a nawet i brodę, pomimo tego, że wcześniej wybierali ogoloną twarz. Co ciekawe, przez stulecia golenie stanowiło przywilej osób zamożnych. Natomiast sam rozwój narzędzi przeznaczonych do golenia następował w dość wolnym tempie. Dopiero po 1900 roku rozpoczęto masową produkcję żyletek, a ogolona twarz stała się synonimem elegancji. W biznesowym dress code brak brody można porównać do dobrze skrojonego garnituru czy odpowiednio dobranych, skórzanych butów.

Zadbane i gładkie policzki stanowią synonim elegancji. To jednak nie oznacza, że należy całkowicie zrezygnować z zarostu. Warto jest mieć na uwadze, że biznesowy zarost posiada pewne cechy charakterystyczne. I trzeba się nimi kierować, tak jak w przypadku zasad ubioru, które obowiązują w danej firmie.

Jak pielęgnować zarost?

Broda, podobnie jak cały strój, są elementem Twojego wizerunku oraz firmy, którą reprezentujesz. Stanowi komunikat. Niejednokrotnie pisałyśmy, że nasz rozmówca, ocenia nas na podstawie tego, jak wyglądamy. Odbiorca zwraca uwagę na nie tylko na ubranie, ale również i na zarost. Jak dbać o brodę? Przede wszystkim zarost powinien być równo przystrzyżony. Dzięki temu nie będzie postrzegany jako niedbalstwo, a będzie prezentował się estetycznie.

biznesowy zarost

Wbrew pozorom maszynka do golenia nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza wtedy, gdy będziesz się śpieszyć. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest trymer. To innowacyjne urządzenie do strzyżenia brody. Najnowsze modele posiadają system zasysania, co oznacza, że zasysają ścięty zarost i nie musisz obawiać się bałaganu. Dzięki temu brodę możesz przystrzyc nawet tuż przed pójściem do pracy. Ponadto, urządzenie gwarantuje równe i precyzyjne przycinanie zarostu na wybranej długości. Regulacja zależy od konkretnego modelu trymera. Niektóre mają aż 20 ustawień! Jeśli jednak nie masz ochoty na samodzielne strzyżenie, warto systematycznie odwiedzać dobrego barbera.

Przeczytaj również: Etykieta i moda w biznesie – dlaczego jest taka ważna?

Pielęgnacja brody – o czym pamiętać?

Niezależnie od tego, jak długa jest broda, wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji. I nie obejmuje ona tylko systematycznego strzyżenia. Prawidłowo zadbana broda będzie lśniła, a tym samym estetycznie się prezentowała. Niezwykle istotny jest wybór odpowiednich kosmetyków. Warto zainwestować w dobry olejek do brody. Podczas zapuszczania brody ogranicza się produkcja sebum. W efekcie skóra staje się sucha i podatna na podrażnienia. Dlatego ważne jest jej nawilżanie za pomocą olejka. Kosmetyk świetnie nawilży i zapewni świeżość. Ponadto, zmiękcza on brodę, dzięki czemu jest miła w dotyku.

W swojej kosmetyczce musisz mieć również balsam do brody, który nawilży, a jednocześnie pomoże w ułożeniu włosów. Pamiętaj, że balsam nie zastępuje olejka, a olejek balsamu! To dwa zupełnie inne produkty, mające inne zadanie! Aby cieszyć się lśniącym, zdrowym i eleganckim zarostem, należy stosować oba preparaty.

Przeczytaj również: Kolory w biznesie i życiu zawodowym