Testosteron to męski hormon płciowy. Spełnia on różne role w organizmie m.in. zwiększa poziom libido i pobudza syntezę białek prowadzącą do zwiększenia masy mięśniowej. Anaboliczny wpływ testosteronu cechuje się rozwojem mięśni oraz wzrostem ich masy.

Każdy mężczyzna powinien regularnie badać poziom testosteronu. Wraz z wiekiem obniża się on, co często wiąże się z apatią, obojętnością na wiele aspektów życia, kurczeniem się jąder oraz zanikiem owłosienia. Niedobór testosteronu skutkuje rozmaitymi zaburzeniami m.in. libido i wzwodu prącia.

Panowie często zgłaszają się do specjalistów z prośbą o terapię hormonalną. Lekarze podchodzą do tego tematu z rezerwą zwłaszcza w przypadku mężczyzn, którym zależy na  zachowaniu płodności. W innych przypadkach może to być dobre rozwiązanie. Jednak, czy warto stosować środki farmakologiczne, aby przywrócić właściwy poziom testosteronu? Proponujemy, aby potraktować tę wersję jako rezerwową i w pierwszej kolejności skupić się na naturalnych metodach podnoszących poziom tego hormonu.

Właściwie dobrany program ćwiczeń może zdziałać cuda. Najważniejsze jest to, aby być zdeterminowanym i systematycznym w działaniu. Regularne wizyty na siłowni pomogą ci w osiągnięciu wymarzonego efektu. Pierwszym ćwiczeniem, jakie powinieneś wykonać jest podnoszenie sztangi. Podnieś ciężar i osiągnij pozycję wyprostowaną. Ćwiczenie to zwane jest martwym ciągiem. Należy je wykonywać w systemie regularnych powtórzeń. Skoncentruj się również na wykonywaniu przysiadów. Znane powiedzenie mówi: „Co za dużo, to nie zdrowo.”. Wykup karnet do siłowni, ale nie przesadzaj z treningami. Jedna godzina ćwiczeń dziennie od poniedziałku do piątku wystarczy, aby osiągnąć zamierzony efekt. Nadmierne obciążanie organizmu ćwiczeniami może obrócić się przeciwko tobie.

Pamiętaj o tym, że same ćwiczenia nie wystarczą. Skończ z używkami. Rzuć palenie. Alkohol zamień na wodę mineralną. Nie ryzykuj przyjmowaniem sterydów anabolicznych, które mogą rozregulować twój układ hormonalny i gospodarkę wodną. Do skutków ubocznych zażywania tych substancji należą również: depresja, zaburzenia psychiczne i zawał. Nie eksperymentuj z anabolikami. Skoncentruj się na swoim celu i osiągnij go, włączając zdrowy rozsądek. Unikaj stresujących sytuacji i zażywaj odpowiednią dawkę snu. Spożywaj sześć posiłków dziennie i wprowadź odpowiednią dietę zawierającą: kwasy omega 3, jednonasycone kwasy tłuszczowe (oliwa z oliwek, orzechy), warzywa krzyżowe (kalafior, brokuły, kapusta), pełnoziarniste pieczywo, produkty zawierające białko i cynk (chude mięso, jajka) oraz warzywa i owoce zawierające witaminy B6 oraz C.

Na podniesienie poziomu testosteronu wpływa również seks. Ten punkt harmonogramu polecamy szczególnie zwłaszcza, że seks pobudza organizm do wytwarzania endorfin nazywanych hormonami szczęścia.

Jak widać, działania w kierunku podniesienia poziomu testosteronu to sama przyjemność. Czerp radość z nowego podejścia do życia i realizuj swój cel z pasją. Jeżeli brakuje ci samodyscypliny i potrzebujesz wsparcia w podjęciu właściwych decyzji, zgłoś się do style coacha, który sporządzi plan działania i dostarczy motywacji do realizacji wymarzonego celu.