Zakola u mężczyzn to dość powszechny  problem, z którym borykają się nawet młodzi mężczyzni. Czym są zakola i jak radzić sobie z łysieniem?

zakola mężczyzna

Zakola – czym są?

Zakola u mężczyzn to problem, który dotyka głównie mężczyzn pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Powoduje dyskomfort psychiczny, a także kompleksy. Istnieje kilka rodzajów łysienia, do których zalicza się łysienie:

  • adrogenowe,
  • plackowate,
  • miejscowe.

Czynniki przyczyniających się do utraty włosów to przede wszystkim:

  • stosowanie nieodpowiedniej diety,
  • przewlekły stres,
  • niski poziom testosteronu,
  • zażywanie niektórych leków,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • działanie męskich hormonów, głównie dihydrotestosteronu.

Najczęściej mężczyźni cierpią na łysienie androgenowym,czyli postępującą utratę włosów, uwarunkowaną genetycznie i zależną od androgenów.

Zakola u mężczyzn – 5 skutecznych sposobów na walkę z łysieniem

Zakola u mężczyzn wyglądają nieestetycznie, co w efekcie prowadzi do powstania kompleksów oraz dyskomfortu psychicznego. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na walkę z łysieniem:

1.Leczenie farmakologiczne

Pierwszym krokiem w podjęciu walki z zakolami jest znalezienie źródła problemu. W związku z tym koniecznie zapisz się na wizytę u lekarza specjalisty. Trycholog przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad oraz zleci szereg badań. Leczenie będzie zależało od stopnia zaawansowania łysienia oraz powodu wypadania włosów. W większości przypadków lekarz specjalista wypisze specjalne leki, blokujące przemienianie się testosteronu w DHT. Wykazują one dużą skuteczności. Niestwty powodują również skutki uboczne.

2. Racjonalne żywienie

W pierwszej fazie pojawienia się wyłysienia, zwróć uwagę na to, co jesz. Może okazać się, że Twoje menu jest ubogie w witaminy i składniki mineralne, które są niezbędne do wzrostu włosów. Powodem łysienia może być m.in. brak żelaza. Warto zastanowić się nad suplementacją, a dokładnie produktami, które zawierają cynk, witaminy A, B6, E oraz wyciągi ziołowe.

3. Kosmetyki

Doskonałym rozwiązaniem jest również stosowanie specjalistycznych kosmetyków w postaci szamponów, odżywek oraz wcierek. Zawierają one minoksydyl, który odżywia, wzmacnia włosy, a także korzystnie wpływa na ich kondycję. Należy pamiętać o ich regularnym stosowaniu, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty.

4. Mezoterpia

Zakola u mężczyzn można leczyć za pomocą mezoterapii. Zabieg polega na wstrzyknięciu w skórę różnych substancji, które są indywidualnie dobierane do potrzeb pacjenta. Substancje te wprowadza się za pomocą cienkich igieł do mieszków włosowych, w celu pobudzenia ich do pracy. W efekcie zagęszcza się czupryna.

zakola u mężczyzn

5. Zabiegi laserowe

Skuteczne w walce z zakolami są również zabiegi laserowe, które poprawiają krążenie krwi. To z kolei prowadzi do wzrostu włosów. Aby zakola u mężczyzn cofnęły się, kuracja musi trwać co najmniej rok.

6. Masaż głowy

Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów, zaleca się wprowadzenie masażu skóry. Pobudza on krążenie krwi, co wpływa pozytywnie na kondycję włosów.

zakola męski problem

Zakola a przeszczep włosów

W sytuacji, gdy żadna z powyższych metod nie działa, można przeszczepić włosy. Niestety jest to dość droga metoda, ale za to wykazuje największą skuteczność, ponieważ trwale usuwa zakola. Przeszczep włosów polega na pobraniu pasm włosów, a następnie przeszczepienie ich na nowe miejsce. Pamiętaj, że gdy tylko zauważysz pierwsze symptomy nadmiernego wypadania włosów, skonsultuj się z lekarzem specjalistą. Niestety zbyt wielu mężczyzn bagatelizuje problem. A im szybciej łysienie jest zdiagnozowane, tym szybciej wdraża się leczenie.