Według seksuologa Zdzisława Sybilskiego, aby rozbudzić w kobiecie seksualność  wystarczy „okazywać miłość, fascynację partnerką, dotyk, co pobudza libido, prowadzenie rozmów na tematy erotyczne”.

Agnieszka Świst-Kamińska: Kobiety często myślą, że seks to sfera życia, która wraz z wiekiem przestaje się liczyć. Co Pan o tym sądzi? W jakim stopniu libido zależy od wieku kobiety?

Zdzisław Sybilski: Seks to sfera życia, która rozwija osobowość, uczy miłości, obniża agresywność, rozwija neurony lustrzane, czyli uczy syntonii emocjonalnej, a więc rozumienia emocji drugiej osoby. Jak można rezygnować z tych zalet tylko i wyłącznie przez wiek? Należy podkreślić, że seks to nie tylko prokreacja, to także dążenie do przeżywania rozkoszy. Nie występuje tutaj żadna granica wieku

-Za brak ochoty na seks często obwinia się hormony. Czy jest tak rzeczywiście?

-To zdecydowanie bardzo uogólnione podejście. Za brak ochoty odpowiadają nie tylko hormony. Na poziomie korowym są to zdolności ideacyjno-wyobrażeniowe, asocjacyjne. To te zdolności mają olbrzymią rolę w inicjowaniu kontaktu seksualnego.

-Oprócz kwestii hormonów, często mówi się, że kobiety przestają uprawiać seks po menopauzie. Czy to prawda?

-To bardziej kulturowy obyczaj niż psycho-fizjologiczne podłoże wycofania się z życia seksualnego po menopauzie. Na szczęście jest to zwyczaj zanikający, choć w dużym stopniu zależny od kręgów społecznych.

-W takim razie co wpływa negatywnie na popęd seksualny kobiety?

-Negatywnie na popęd seksualny wpływa m.in. chroniczny stres, zmęczenie, cechy osobowości sabotujące własną wartość, stosunki partnerskie lub ich brak.

-A co doradziłby Pan mężczyzną, aby pomogli rozbudzić seksualność swojej kobiety ale bez wywierania na niej presji.

-Doradziłbym przede wszystkim okazywać miłość, fascynację partnerką, dotykać partnerkę, co pobudza seksualność, do tego prowadzenie rozmów na tematy erotyczne.  To tak mało słów, a jak wiele można takim zachowaniem osiągnąć.

-Wiele pań obawia się przykrych komentarzy na temat tego, jak ich ciało wygląda naprawdę. Jak temu zaradzić?

-Istnieje wiele sposobów ukrycia, jak i wyeksponowania wyglądu naszego ciała. Zawsze na nasze ciało i stan emocjonalny dobroczynny wpływ ma ruch, ćwiczenia fizyczne – siłownia, spacery. Również coraz częściej spotykane w Polsce kabiny relaksacyjne, ale to już oddzielny temat.

-W takim razie, czy istnieje sprawdzony przepis na to, aby rozbudzić w sobie seksualność?

Należy przede wszystkim wypracować postawę, gdzie:

– seks może być jedną z największych przygód naszego życia,

– nalezy myśleć o seksie pozytywnie

– częściej oglądamy świat przez pryzmat erotyki,

– dobieramy odpowiednią literturę, film

– nie boimi się spełniać fantazji, marzeń seksualnych

To powinno wystarczyć

 

Dziękuję za rozmowę.