Wbrew pozorom wybór perfum to nie lada wyzwanie. Niezależnie od tego, czy wybierasz je dla siebie, czy dla bliskiej osoby w ramach upominku. Tym bardziej, gdy do dyspozycji jest tysiące zapachów i setki firm. Jak wybrać odpowiednie perfumy dla siebie?

wybór perfum jak zrobić

Wybór perfum – jak zrobić to dobrze?

Perfumy to absolutny must have zarówno w kobiecej, jak i męskiej kosmetyczce. To dzięki nim polepsza się Twoje samopoczucie, nabierasz pewności siebie. Nic dziwnego, że wybór perfum powinien być przemyślany. W końcu zapach podkreśla w niezwykle elegancki, a jednocześnie interesujący sposób Twój charakter, temperament i indywidualny styl. Wybierając perfumy, zwraca się uwagę, chociażby na porę roku. Wiosną i latem dominują subtelne, lekkie i świeże wody perfumowane o nutach cytrusowych oraz kwiatowych. Natomiast perfumy idealne na jesień to nieco intensywniejsze propozycje, zawierające wanilię i ambrę.

Wybór perfum a ich rodzaj

W pierwszej kolejności musisz zrozumieć najważniejszą kwestię, a mianowicie różnicę między perfumami, woda perfumowaną a wodą toaletową. Ta wiedza zdecydowanie wpływa na dalszy wybór perfum. Wszystkie te 3 produkty różnią się od siebie zawartością olejków zapachowy, co prezentuje się następująco:

 • perfumy – stężenie olejków wynosi od 15% do 30 %,
 • woda perfumowana – zawartość olejków wynosi od 8% do 15%,
 • woda toaletowa – stężenie olejków waha się od 4% do 8 %.

Zawartość olejków w procentach wpływa na trwałość zapachu. Najczęściej stosuje się wody perfumowane, które są intensywne i trwałe. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając perfumy?

jak wybrać perfumy

Wybierz rodzaj zapachu

Nut zapachowych damskich jest mnóstwo, dzięki czemu znajdziesz odpowiedni dla siebie. Przed wybraniem perfum, dobrze jest znać wiodące nuty:

 • kwiatowe – m.in. goździk, fiołek, magnolia, róża,
 • cytrusowe – cytryna, pomarańcza, bergamotka, mandarynka,
 • drzewne – cedr, drzewo sandałowe,
 • orientalne – wanilia, cedr oraz kadzidło,
 • ziołowe – lawenda, mięta, tymianek,
 • owocowe – jabłko, gruszka, brzoskwinia, wiśnia.

Warto dodać, że zapachy nie występują pojedynczo. Są łączone, tworząc mieszankę, która składa się z nuty:

 1. Głowy – zapach wyczuwalny jest tuż po zaaplikowaniu perfum na skórę. Nuty te czuć najkrócej, bo około 30 minut. Nuty głowy zazwyczaj decydują o wyborze konsumenta, ponieważ kuszą przez pierwsze sekundy.
 2. Serca – nuty te rozwijają się dopiero po upływie 30 minut. Zapach utrzymuje się nawet do 2 godzin.
 3. Bazowe – rozwijają się najpóźniej, a tym samym najdłużej się utrzymują na skórze od kilku do kilkunastu godzin w zależności od jakości wybranych perfum.

Stosuj się do podstawowych zasad

Jeśli pójdziesz do drogerii z zamiarem zakupu perfum, stosuj się do kilku ważnych zasad:

 • nie stosuj perfum ani balsamów do ciała przed wizytą w drogerii,
 • nie wąchaj więcej niż 4 zapachy. Jeśli koniecznie chcesz sprawdzić więcej zapachów, zrób chwilę przerwy i wróć za jakiś czas do drogerii. Co ciekawie, nos można zneutralizować za pomocą ziarenek kawy!
 • nie śpiesz się z wyborem. Pomimo tego, że flakoniki nie są zbyt duże, spokojnie posłużą przez kilka miesięcy. Ponadto, dobre perfumy nie należą do najtańszych. Daj sobie czas, aby wybrać odpowiedni zapach,
 • w drogeriach dostępne są papierowe paski do testowania perfum. My jednak polecamy, aby sprawdzić na skórze, najlepiej w okolicy wewnętrznej strony nadgarstka,
 • jeśli kupujesz perfumy na prezent, koniecznie dowiedz się, jakie nuty lubi osoba obdarowywana.

wybór perfum

Pamiętaj, aby kierować się własnym gustem, a nie opinią innych. Nie pożądaj ślepo za trendami. Niech wybór perfum będzie zgodny z Twoim gustem oraz stylem!