W okresie letnim nasze stopy narażone są nie tylko na odciski, nagniotki czy oparzenia, ale również nadmierne pocenie się. Nieodpowiedni wybór obuwia i wysoka temperatura sprzyjają rogowaceniu naskórka, przesuszeniu, a także pierzchnięciu stóp. To wszystko może spowodować pękanie pięt. Dlatego należy odpowiednio pielęgnować stopy, aby zapewnić im piękny i zdrowy wygląd.

zdrowe stopy latem

Jak dbać o stopy w sezonie letnim?

Sezon letni to czas, gdy stopy są bardziej narażone na różnorodne problemy i wyzwania związane z intensywnym użytkowaniem, wysokimi temperaturami oraz częstszymi aktywnościami na świeżym powietrzu. W tym okresie szczególnie istotne jest zadbanie o odpowiednią pielęgnację naszych stóp, aby zapewnić im zdrowie, komfort i atrakcyjny wygląd. Nie tylko chcemy uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak nadmierne pocenie, otarcia czy infekcje grzybicze, ale również pragniemy cieszyć się przyjemnością swobodnego noszenia sandałów i chodzenia boso po plaży.

Poniżej kilka cennych porad, które pomogą w odpowiedni sposób zadbać o nasze stopy w czasie upalnych miesięcy, aby móc cieszyć się letnimi aktywnościami w pełni i zachować zdrowy, promienny wygląd naszych nóg.

Złuszczanie naskórka

Skóra stóp, podobnie jak całego ciała, wymaga złuszczenia. Regularne wykonywanie peelingu pozwoli pozbyć się martwego naskórka i zrogowaceń oraz sprawi, że skóra stanie się miękka, gładka i elastyczna. Peeling wykonać należy najlepiej za pomocą pumeksu lub tarki. Warto również sięgnąć po peelingi do stóp. Taki zabieg wykonujemy minimum raz w tygodniu.

Nawilżenie

Istotne jest odpowiednie nawilżenie stóp. Warto zaopatrzyć się w specjalny krem do stóp. Staramy się smarować je kremem po każdej kąpieli, a także po zabiegu peelingowania.

Relaksująca kąpiel

W okresie letnim nasze stopy narażone są na puchnięcie m.in. przez wysoką temperaturę czy źle dobrane obuwie. Efekt ciężkich i spuchniętych stóp minimalizujemy poprzez relaksującą kąpiel np. z dodatkiem soli. Kąpiel nie powinna być zbyt gorąca – najlepiej letnia.

Przeczytaj więcej na temat domowego SPA w naszym osobnym wpisie.

Dezodorant do stóp

Wiele osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn, boryka się również z nadmierną potliwością stóp. Wydziela się wtedy nieprzyjemny zapach, który jest źródłem kompleksów. Pomogą specjalne preparaty do stóp, które mają na celu zniwelować nieprzyjemny zapach. Preparat redukuje również intensywne pocenie się i zapewnia uczucie świeżości. Dezodorant sprawi, że stopy będą chronione, świeże i suche. Można również używać filtrów do butów, które hamują wydzielane potu i zapobiegają wydzielaniu się nieprzyjemnego zapachu.

Odpowiednie obuwie

Jedną z najbardziej istotnych kwestii jest noszenie odpowiedniego obuwia. Przede wszystkim wybieramy lekkie i przewiewne np. sandały, klapki, japonki. Osoby borykające się z nadmierną potliwością, powinny sięgnąć po obuwie z przewiewnych materiałów takich jak len, bawełna czy skóra. Panie powinny unikać butów na wysokim obcasie z wąskim noskiem, ponieważ stopa jest w nich ściśnięta i nie może swobodnie oddychać. Natomiast Panowie powinni zamienić adidasy na sandały.