Moda na kapelusze miała wzloty i upadki. Jednak te zapomniane nakrycie głowy, znów wraca do łask. Ostatnio przybliżyliśmy Wam kapelusz fedora. Dziś czas na znany wszystkim melonik.
Skąd pochodzi melonik?
Choć pierwotnie nosiła go głównie klasa robotnicza, dziś stanowi niekwestionowaną ikonę brytyjskiego stylu. A wszystko za sprawą uwielbiającej go pop kultury. Do lat 60. był standardową częścią ubioru londyńskich bankierów i prawników. Nosił go w większości swoich filmów Charlie Chaplin, a także wielu innych komików. Zaś w serialu „Rewolwer i melonik” (angielski tytuł „The Avengers”) nosił go dumnie aktor Patrick McNee.
Historia melonika
Powstanie melonika datuje się połowę XIX wieku. Narodził się w londyńskiej pracowni kapeluszy Lock & Company. Stworzono go dla Edwarda i Williama Coke, którzy chcieli zapoczątkować nowy styl kapeluszy wśród leśników w rodzinnym majątku. W związku z tym, zlecili zadanie wyżej wymienionej pracowni, która istnieje po dzień dzisiejszy.
Inne nazwy melonika
Wczesna angielska nazwa melonika to coke, a dziś billy cok lub billcock. Znany jest także pod nazwą bowler – od nazwisk Thomasa i Williama – mistrzów, którzy go stworzyli w pracowni Locka. Polska nazwa zapożyczona jest z francuskiej „chapeau melon”.
Jak wygląda kapelusz melonik – cechy charakterystyczne
Ten rodzaj kapelusza charakteryzuje się niepomarszczoną, sztywną i okrągłą kopułą oraz niewielkim, zawiniętym do góry rondem. Należy jednak pamiętać, ze jego wygląd jest mniej formalny niż fedory. Można go nosić do mniej oficjalnego stroju z marynarką.
Jak współcześnie nosić melonik?
Obecnie melonik jest chętnie wybierany przez Panów, którzy inspirują się stylistyką vintage. Nasza propozycja to połączenie brązu i szarości – wygląda to naprawdę dobrze. Do tego mucha albo krawat oraz nawiązujące do stylistyki, vintigowe dodatki.
Dodaj komentarz