Bierzmowanie to ważne wydarzenie religijne, które zazwyczaj wiąże się z pewnymi wytycznymi dotyczącymi ubioru. Jak się ubrać na bierzmowanie? Poznaj savoir vivre i wybierz odpowiednią stylizację.

ubiór na bierzmowanie

Co ubrać na bierzmowanie — savoir vivre

Bierzmowanie to uroczystość religijna, dlatego ważne jest, aby odpowiednio się ubrać. Wymagania dotyczące ubioru na bierzmowanie mogą różnić się w zależności od konkretnej parafii lub tradycji religijnej. Dlatego warto skonsultować się z rodzicami, duchownym lub organizatorem bierzmowania, aby upewnić się, że ubiór jest odpowiedni do danej okazji i zgodny z zasadami danego kościoła. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad zarówno dla osób, które przyjmują sakrament, jak i dla gości czy świadków.

  1. Wybierz elegancki i skromny strój. Bierzmowanie to uroczystość religijna, dlatego ważne jest, aby ubrać się stosownie i skromnie.  Wybierz eleganckie elementy garderoby, odpowiednie do okazji. Dla mężczyzn najlepszym wyborem jest garnitur lub elegancka marynarka w połączeniu ze spodniami i koszulą. Z kolei dla Pań szykowna sukienka.
  2. Unikaj strojów codziennych. Zrezygnuj z codziennych elementów garderoby, takich jak dżinsy, t-shirty, bluzy sportowe czy obuwie sportowe. Postaraj się wybrać bardziej formalny strój, który jest bardziej odpowiedni na taką uroczystość.
  3. Pamiętaj o odpowiedniej długości. Panie powinny wybierać sukienki do lub za kolana. Jeśli kobieta zakładka bluzkę lub sukienkę na ramiączkach, to powinna zarzucić na siebie marynarkę lub elegancki sweterek czy też ozdobny szal. Z kolei panowie powinni wybierać długie spodnie, a nie krótkie szorty. Jeżeli jest upalnie, to sprawdza się eleganckie spodnie z lnu. Rękawy koszuli lub marynarki powinny sięgać do kości nadgarstka, aby zapewnić odpowiedni wygląd.
  4. Wybierz minimalistyczne akcesoria. Dodatki powinny pasować do stroju i okazji. Unikaj zbyt wyrazistych lub sportowych dodatków. Panowie mogą wybrać spinki do krawata, delikatne zegarki. Z kolei kobiety mogą pokusić się o delikatną biżuterię i torebkę.
  5. Nie zapomnij o butach. Wybierz eleganckie buty, które będą pasować do całej stylizacji. Unikaj obuwia sportowego czy sandałów. Ważne jest, aby buty były czyste i zadbane.

Strój na bierzmowanie dla dziewczyny

Dziewczynki mogą wybrać sukienkę lub spódnicę w stonowanym kolorze, taka jak biały, ecru, pastelowy róż czy niebieski. Dobrze dopasowany krój i odpowiednia długość są ważne, aby zachować skromność. Należy zrezygnować z sukienek zbyt krótkich lub o zbyt głębokim dekolcie. Tutaj ogromną rolę odkrywa materiał, z którego wykonane są elementy garderoby. Najlepiej postawić na naturalne tkaniny, takie jak bawełna, jedwab czy len. Należy unikać zbyt błyszczących lub prześwitujących tkanin.

Stylizacja powinna być klasyczna i elegancka. To samo dotyczy kroju. Odpowiednia będzie prosta, ołówkowa, ale niezbyt opinająca sukienka albo model w kształcie litery A. W kwestii kolorów warto postawić na klasyczne barwy albo pastelowe odcienie. Mile widziane wzory w postaci subtelnych kwiatków. Za to warto zrezygnować z nadmiernych zdobień. Prosty, ale piękny design jest kluczem do zachowania odpowiedniej skromności. Sukienka czy bluzka może być na długi rękaw lub krótki. W tym drugim rozwiązaniu należy zarzucić na ramiona szal albo włożyć marynarkę. Należy unikać także zbyt głębokich dekoltów.

Aby ułatwić Cu komponowanie outfitu, przygotowałyśmy 3 propozycje

Stylizacja numer 1

Sukienka w kolorze ecru lub pastelowym odcieniu, wykonana z subtelnej tkaniny, dodatkowo zdobiona koronkowymi elementami. Do sukienki dobierz balerinki w neutralnym kolorze, takim jak beż, ecru lub srebrny. Całość uzupełnij delikatnym naszyjnikiem np. z krzyżykiem. Włosy można związać w delikatną kokardkę lub ozdobić subtelne spinki.

Stylizacja numer 2

Postaw na połączenie spódnicy ołówkowej w granatowym kolorze i białej koszuli. Zamiast koszuli możesz również wybrać elegancką bluzkę z żabotami. Na nogi czarne balerinki albo lakierowane czółenka na niewysokim obcasie.

Strój na bierzmowanie dla chłopaka

jak się ubrać na bierzmowanie? Dla chłopców najlepsze są trzy rozwiązania:

  1. Garnitur. Wybierz garnitur w ciemnym kolorze, takim jak granatowy, czarny lub grafitowy. Upewnij się, że jest dobrze dopasowany do sylwetki i wykonany z wysokiej jakości materiału. Alternatywnie, jeśli nie masz garnituru, możesz wybrać elegancką marynarkę w połączeniu z pasującymi spodniami.
  2. Zestaw koordynowany. Włóż marynarkę i eleganckie spodnie w kant lub w chino. Oba elementy garderoby są w innych, ale pasujących do siebie kolorach. Pod marynarkę najlepiej włożyć koszulę.
  3. Koszula i krawat. W tym przypadku odpowiednia będzie klasyczna biała lub jasnoniebieska koszula.  Dobierz do niej klasyczny krawat, który pasuje do koloru koszuli i garnituru. Unikaj koszul z nadrukami lub zbyt jaskrawymi kolorami. Krawat może być w jednolitym kolorze lub delikatnym wzorze

Niezależnie od tego, na którą stylizację się zdecydujesz, pamiętaj o odpowiednich butach. Dobierz eleganckie buty, najlepiej czarne lub ewentualnie w odcieniu brązu. Wybierz modele, które pasują do formalnego charakteru uroczystości. Upewnij się, że buty są czyste i zadbane.

Jak się ubrać na bierzmowanie jako świadek?

Świadek jest jedną z najważniejszych osób podczas bierzmowania. To osoba, która wspiera i stoi w kościele za bierzmowanym. Z tego względu strój świadka musi być dostosowany do tej wyjątkowej uroczystości.

Świadek może włożyć garnitur, ale nie musi. Jeżeli ostatecznie zdecydujesz się na garnitur, dobierz do niego elegancką, białą koszulę. Możesz również rozważyć pastelowy odcień koszuli, takie jak ecru czy jasny niebieski. Odpowiedni będzie zestaw, składający się z koszuli oraz chinosów, a na to marynarka. Pamiętaj o odpowiednich butach. Zamiast sneakersów lub sandałów postaw na eleganckie półbuty.

Jeżeli świadkiem jest kobieta, to można postawić na sukienkę w stonowanych lub pastelowych odcieniach. Unikaj za to wyrazistych wzorów i krzykliwych kolorów.

co ubrać na bierzmowanie

Jak się ubrać na bierzmowanie dziecka?

Wybierz elegancki strój, który jest odpowiedni dla uroczystości. Możesz wybrać sukienkę w stonowanym kolorze, na przykład ecru, pastelowym różu lub niebieskim. Unikaj sukienek zbyt krótkich lub zbyt odważnych. Całość uzupełnij subtelnymi dodatkami, które uzupełnią stylizację np. naszyjnik, bransoletka czy spinka do włosów. Absolutnie nie sprawdzą się ekstrawagancje akcesoria.

jak się ubrać na bierzmowanie

Dla taty najodpowiedniejszy jest garnitur. Nie musi byc w ciemnym kolorze. Spokojnie możesz ubrać np. jasnoniebieski czy beżowy. Jako dodatek sprawdzi się klasyczny krawat, kolorystycznie dopasowany do koszuli. Całośc uzupełnij eleganckimi pólbutami.

Jak się ubrać na bierzmowanie jako gość?

Goście uczestniczący w uroczystości bierzmowania nie muszą mieć formalnego stroju. Tym bardziej jeżeli czekają pod Kościołem, a nie są w Kościele. Warto jednak zachować powagę sytuacji i ubrać się szykownie, dostosowując si,ę zarówno do okazji, jak i miejsca. Panowie oczywiście wciąż mogą wybrać garnitur, ale wtedy warto wybrać modele w jaśniejszej kolorystyce np. niebieskiego czy beżu. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest połączenie jasnych chinosów z koszulą, a do tego marynarka. Z kolei dla pań najlepszą opcją są sukienki.