Krawat to jeden z podstawowych dodatków w szafie każdego prawdziwego gentelmana. Aby dobrze się prezentował, należy o nie go odpowiednio zadbać. Jak czyścić krawat? Przedstawiamy mini poradnik.

jak czyścić krawat

Jak pielęgnować krawat?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że krawat to atrybut męskości. Ten niepozorny dodatek przyciąga uwagę, dodając charakteru każdej, nawet najprostszej stylizacji. Istnieją różne rodzaje wiązania krawata, które dają znacznie więcej możliwości stylizacyjnych. Bez względu jednak na to, do czego go założysz, z czym połączysz, musisz zadbać o jego prezencję. Jak czyścić krawat i go pielęgnować, aby posłużył przez lata?

Jak czyścić krawat? – najważniejsze zasady

Nie wiesz, jak czyścić krawat? Przede wszystkim należy się stosować do kilku zasad

Sprawdź informacje na metce

Ta zasada odnosi się do każdego elementu ubioru. Zanim zaczniesz czyścić krawat, zobacz wskazówki na metce. To niezwykle istotne, ponieważ sposób czyszczenia zależy od materiału, z którego dodatek został wykonany. Większość producentów nie zaleca prania go w pralce automatycznej. Co więcej, tak naprawdę krawatów nie powinno się moczyć, aby nie straciły swojej pierwotnej struktury.

Reaguj natychmiast

Jeśli pobrudzisz krawat, nie czekaj tylko od razu spróbuj pozbyć się plamy. Jeśli wyleje się napój, to wysusz go serwetką. W przypadku jedzenia postaraj się usunąć resztki z krawata za pomocą łyżki. Absolutnie nie trzyj plamy! Lepszym sposobem będzie lekkie pocieranie wilgotną serwatką.

Pierz zgodnie z materiałem

Materiały różnią się między sobą właściwościami, a tym samym sposobem prania. Jak czyścić krawat z jedwabiu? Przede wszystkim nie powinno prać się w pralce, ponieważ można go trwale uszkodzić. Aby nie stracił on swoich właściwości, należy prac go ręcznie albo zastosować czyszczenie chemiczne. Jak wyprać go ręcznie?

  1. Namocz krawat w niewielkiej ilości wody z mydłem.
  2. Delikatnie pocieraj plamę, aż zabrudzenie zejdzie.
  3. Przygotuj mieszankę wody z octem w proporcji 4:1 i przemyj krawat. Taki zabieg doskonale wypłukuje resztki mydła, a także dodaje blasku.

jak prać krawat

Jak przechowywać krawat?

Pielęgnacja akcesoriów nie polega tylko na ich czyszczeniu, ale także na odpowiednim przechowywaniu, aby zmniejszyć ryzyko zabrudzenia i zniszczenia. Krawat należy wieszać albo zwijać. W pierwszym przypadku przydadzą się wieszaki na krawaty. Drugi sposób to zwinięcie krawata, a następnie schowanie w specjalnym pudełku z przegródkami. Krawat zwiniesz w trzech prostych krokach: Złóż krawat na pół, a następnie przytrzymaj jedną ręką.