Perfumy niszowe, czyli zapachy spoza mainstreamu cieszą się coraz większą popularnością. Czym są?

zapachy niszowe

Czym są zapachy niszowe?

Aby wyjaśnić, czym są niszowe zapachy, warto zacząć od definicji słowa nisza. Najprościej tłumacząc jest to obszar rynku, którego jeszcze nie wypełniono konkretnym produktem bądź usługą. Pojęcie używane jest po to, aby zaznaczyć, że dany produkt lub usługa są ekskluzywne, a nie masowe czy komercyjne. Zazwyczaj są one skierowane do części klientów, które mają specyficzne zainteresowania. W związku z tym ich oczekiwania różnią się od osób, które nastawione są na rynek komercyjny.

Mając na uwadze powyższe, perfumy niszowe można zdefiniować jako dość trudne zapachy, które wyróżniają się na tle pozostałych. Nie są one powszechne dla wszystkich, a tylko dla niszy. To pozwala klientom poczuć się wyjątkowo.

Aby zapach mógłby być nazwany niszowym, musi spełniać kilka warunków:

 • perfumy muszą być dostępne w ograniczonej ilości, a więc nie dostaniesz ich w popularnych perfumeriach czy drogeriach,
 • dostępne są w specjalnych rzemieślniczych manufakturach i domach perfumeryjnych,
 • produkcja perfum prowadzona jest na niewielką skalę, dzięki czemu zapach nie staje się masowy.

Ponadto, tworzenie zapachów niszowych nie podlega zasadom, których należy przestrzegać przy produkcji na szeroki rynek. Perfumiarz ma wolność twórczą, a tym samym możliwość stworzenia własnego zapachy. Z tego względu nie każdy zapach trafi w gusta większości. W niszowy.

perfumy niszowe

Co sprawia, że perfumy są niszowe?

Zapach niszowy określa wysoka jakość, wolność twórcza oraz nieszablonowane receptury. Tworzenie perfum nie podlega zasadom, których należy przestrzegać przy produkcji na szeroki rynek. Perfumiarz ma wspomnianą wolność twórczą, a tym samym możliwość stworzenia własnego zapachy. Z tego względu nie każdy zapach trafi w gusta większości. Perfumy te pachną inaczej nie popularne zapachy, dostępne w perfumeriach i drogeriach. Dzieje się tak, ponieważ zapach niszowy tworzy się, wykorzystując najwyższej jakości składniki. Najczęściej są to produkty pochodzenia naturalnego, które mają ekskluzywny oraz szlachetny aromat.

Perfumy niszowe ranking

Choć niszowe zapachy cechują się unikalnością i wysoką jakością, to wcale nie są drogie. Za niektóre kompozycje zapłacisz około 20- złotych, czyli tyle, ile wydasz za mainstremowe. Oczywiście są też luksusowe marki, które mają nie tylko jakościowe i drogie składniki, ale i bogatą oprawę, a ich cena jest znacznie wyższa. Przedstawiamy kilka naszych propozycji męskich i damskich perfum niszowych:

 • MARC-ANTOINE BARROIS: Ganymede,
 • BDK PARFUMS PARIS: Gris Charnel,
 • FUEGUIA 1833: Caoba,
 • Parfums De Marly Delina,
 • Amouage Memoir Woman,
 • Tom Ford – Tuscan Leather,
 • Serge Lutens – Ambre Sultan,
 • Tom Ford – Sahara Noir,
 • Creed – Aventus.