Turcja to kraj pełen kontrastów, łączący w sobie tradycję Wschodu z nowoczesnością Zachodu. Jest to popularny kierunek wakacyjny dla turystów z całego świata, przyciągający ciepłym klimatem, malowniczymi plażami, fascynującą kulturą i przystępnymi cenami. Aby jednak w pełni cieszyć się wakacjami w tym pięknym kraju, warto znać i przestrzegać zasad savoir vivre w Turcji. W tym artykule podpowiadamy, co wolno, a czego absolutnie nie wolno robić w tym kraju, aby uniknąć nieporozumień i cieszyć się spokojnym wypoczynkiem.
Czego nie robić w Turcji? Zasady savoir vivre w Turcji
Tak jak każdy kraj, tak i Turcja ma własne zasady. Poniżej przedstawiamy savoir vivre w Turcji, który warto znać, jeżeli wybierasz się tam na wakacje.
1. Nie rób zdjęć bez zgody
Podobnie jak w Dubaju (o czym pisałyśmy w artykule: savoir vivre w Dubaju), w Turcji nie wolno fotografować ludzi bez ich zgody, szczególnie kobiet noszących burki lub hijab. Fotografowanie służb mundurowych również jest zabronione i może prowadzić do poważnych konsekwencji. W Turcji prywatność i szacunek dla drugiego człowieka są bardzo ważne, dlatego zawsze pytaj o zgodę przed zrobieniem zdjęcia.
2. Nie fotografuj obiektów wojskowych
Fotografowanie obiektów wojskowych, takich jak bazy, posterunki czy sprzęt wojskowy, jest surowo zabronione. Jest to traktowane jako naruszenie bezpieczeństwa państwowego i może prowadzić do zatrzymania oraz poważnych problemów prawnych.
3. Unikaj publicznego okazywania uczuć
W Turcji publiczne okazywanie uczuć takie jak pocałunki czy przytulanie jest uważane za nieodpowiednie. Wprawdzie większe miasta, takie jak Stambuł, są bardziej liberalne, jednak w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich takie zachowania mogą spotkać się z dezaprobatą.
4. Nie smarkaj w miejscach publicznych
Savoir vivre w Turcji mówi o tym, że smarkanie nosa w miejscach publicznych jest uważane za wysoce niekulturalne, porównywalne do splunięcia na ziemię w Polsce. Jeśli musisz wysiąkać nos, najlepiej zrobić to w toalecie lub w miejscu, gdzie nie będzie to widoczne dla innych.
5. Unikaj rozmów na tematy polityczne i religijne
Polityka i religia to bardzo wrażliwe tematy w Turcji. Zgodnie z savoir vivre w Turcji należy unikać dyskusji na te tematy, szczególnie jeśli nie jesteś pewien, jakie są poglądy Twojego rozmówcy. Nie rozmawiaj na temat zarobków, jakości życia i nie porównuj Turcji do innych krajów.
6. Nie targuj się w sklepach (z wyjątkiem bazarów)
W Turcji obowiązuje zasada, że w większości sklepów ceny nie podlegają negocjacjom. Targować można się na bazarach, gdzie jest wręcz oczekiwane i stanowi część lokalnej kultury zakupowej.
7. Nie pij alkoholu w miejscach publicznych
Chociaż alkohol jest dostępny w Turcji, jego spożywanie w miejscach publicznych jest zabronione. Picie alkoholu ogranicza się do prywatnych miejsc, takich jak restauracje, bary czy hotele.
8. Nie odmawiaj herbaty ani prezentu
Mieszkańcy Turcji są bardzo gościnni. Jeśli poczęstują Cię herbatą lub otrzymasz drobny upominek, grzecznie przyjmij ofertę. Jeżeli odmówisz, to osoba ta odbierze to jako brak szacunku lub nieuprzejmość.
9. Nie przepuszczaj kobiety w drzwiach
W tureckiej kulturze nie przepuszcza się kobiety w drzwiach, ponieważ oznacza to brak męskości lub tchórzostwo. Tureccy mężczyźni często przechodzą pierwsi, zwłaszcza w miejscach publicznych. Ponadto nie należy podawać ręki kobiecie, chyba że ona sama wyrazi na to zgodę – jest to kwestia respektowania osobistej przestrzeni.
Jeśli chcesz poznać zasady etykiety i zachowań, skorzystaj ze szkolenia savoir vivre Szkoły Męskiego i Damskiego Stylu!
Turcja — strój kobiety
Jak się ubierać w Turcji? Podróżując do Turcji, zwłaszcza w celu zwiedzania meczetów i innych miejsc kultu religijnego, kobiety powinny pamiętać o odpowiednim ubiorze. W takich miejscach zaleca się noszenie długich spódnic lub spodni oraz zakrywanie ramion. Wchodząc do meczetu, kobiety powinny również zakryć głowę chustą. W miejscach publicznych, takich jak plaże czy hotele, strój kąpielowy jest akceptowalny, jednak należy pamiętać o przystosowaniu się do miejscowych norm, szczególnie poza kurortami turystycznymi.
Jakich słów nie używać w turcji
Podróżując po świecie, warto znać nie tylko zasady savoir vivre i lokalne zwyczaje, ale również zwrócić uwagę na to, jak nasze słowa mogą być odbierane przez innych. W niektórych krajach niektóre wyrazy czy imiona, które w naszym języku są zupełnie neutralne, mogą brzmieć jak coś zupełnie innego i nieść ze sobą negatywne skojarzenia. Przebywając w Turcji, uważaj przede wszystkim na te trzy imiona:
- Jarek: W języku tureckim istnieje słowo „jarak”, które brzmi podobnie do polskiego imienia „Jarek”, ale ma wulgarne znaczenie i odnosi się do męskiego przyrodzenia. Dlatego głośne wołanie „Jarek” na plaży może być odebrane jako bardzo nietaktowne.
- Leszek: Tureckie słowo „esek” oznacza osła. Dlatego imię Leszek może być źle zrozumiane i być powodem do żartów.
- Bogdan: Tureckie słowo „boktan” oznacza „kiepski” lub nawet „gówniany”. Choć podobieństwo nie jest aż tak oczywiste, może prowadzić do nieporozumień.
Dodaj komentarz