Czy wiesz, ze to, co jemy na co dzień, ma wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i wygląd ciała, w tym twarzy? Sprawdź czym się charakteryzuje twarz cukrowa i jak ją pielęgnować!

twarz cukrowa

Twarz cukrowa – jak wygląda?

Twarz cukrowa wbrew swojej nazwie to wcale nie słodka buzia. To oznaka spożycia zbyt dużej ilości węglowodanów. Do jej cech charakterystycznych zalicza się:

  • poziome zmarszczki, które widoczne są na czole,
  • zmarszczki oraz sińce pod oczami,
  • szare zabarwienie cery,
  • wypryski na całej twarzy, ale również i na klatce piersiowej oraz ramionach. Bardzo często przypominają guzki i są bolesne,

Cera wygląda jakby była bardzo cienka, a do tego w złej kondycji. Dodatkowo, sugar face może być wychudzona oraz pociągła.

Jakie są przyczyny?

Przyczyną cukrowej twarzy jest nadmierna ilość cukrów prostych oraz dwucukrów, czyli zbyt częste sięganie po słodycze oraz produkty z białej mąki. Niestety nieodpowiednia dieta prowadzi do zaburzeń oraz wahania poziomu glukozy we krwi. W procesie glikacji tworzy się jej nadmiar, który zmniejsza elastyczność włókien kolagenowych i elastyny. W efekcie cera jest szara, traci swój blask oraz wygląda na starszą. Ma skłonność do pękania, a na dodatek jest wiotka. Twarz cukrową można porównać do przedwczesnego starzenia się skóry. Co więcej, sugar face ma związek z procesami trawiennymi m.in. pracą jelit. Zbyt duża ilość cukrów przyczynia się do zaburzenia równowagi bakteryjnej. Natomiast podwyższony poziom insuliny stymuluje m.in. hormon stresu, a jednocześnie spadek białka, który wiąże się z receptorem dla retinoidów. Jego niedobór wpływa na pojawienie się trądziku, a także zmiany kolorytu skóry.

Jak pielęgnować twarz cukrową?

Masz twarz cukrową i nie wiesz, co robić? Nie martw się! Dziś Ci podpowiemy. Pierwszym krokiem ograniczenie cukru do minimum lub całkowita rezygnacja z niego. Jeśli zminimalizujesz spożycie go, efekty zauważysz już po kilku dniach. A co z pielęgnacją? Pielęgnacja tak naprawdę nie różni się od tej, która należy stosować codziennie i dostosuj produkty do swojego typu cery.

Sprawdź również, czym jest twarz winna i jak ją pielęgnować.