Moda z poprzednich dekad ma rzeszę zwolenników. A wśród nich mężczyźni, którzy chcą dobrze wyglądać, a tym samym stawiają na ponadczasowe elementy garderoby. Czym charakteryzuje się styl męski retro, a czym styl vintage męski? I jakie ubrania w stylu retro warto mieć w swojej szafie?

styl męski retro

Styl męski retro — co to jest?

Na samym początku warto przybliżyć, czym jest styl retro. To ubrania, inspirowane tym, co najlepsze z minionych epok modowych. Polega na przeniesieniu inspiracji do współczesnych projektów. Moda męska retro to przede wszystkim ubrania, które mają elementy zaczerpnięte z poprzednich dekad np. szelki z nietuzinkowym printem.

Lata 50. – to lata, w którym popularnością cieszył się flanelowy garnitur, powszechny zarówno w modzie biznesowej, jak i codziennej. W tym czasie mężczyźni chętnie nosili koszule z tropikalnymi nadrukami. Modne były szykowne swetry rozpinane, spodnie z lekkim plisowaniem oraz kurtki letterman.

Lata 60. – tutaj nastąpiła rewolucja. W modzie męskiej pojawiły się t-shirty w kolorze tie-dye, a także bluzki z żywymi nadrukami. Wprowadzono również obcisłe elementy garderoby, takie jak koszule oraz spodnie. Pod koniec lat 60. mężczyźni zaczęli nosić szerokie spodnie.

Lata 70. – lata te definiuje się jako pokój, miłość oraz moda inspirowana dyskotekom. Tutaj triumfy święciły szerokie spodni, a także jasne, wzorzyste koszule. Modne były błyszczące tkaniny oraz buty na platformie.

Lata 80. – w tych latach dominował styl preppy, który obecnie przeżywa prawdziwy renesans! Nie brakowało również jasnych kolorów, jak i sportowych ubrań. To właśnie w tych latach popularnością stała się marka Nike.

Lata 90. – mężczyźni nosili flanelowe koszule, luźne spodnie. Nie brakowało również streetwearowych elementów, które rozpowszechniły się dzięki popularności kultury hip-hop.

Styl vintage ubrania męskie

Styl vintage męski jest często błędnie uznawany za synonim stylu retro. Oczywiście są tutaj wspólne cechy, ale jest jedna zasadnicza różnica. Moda męska retro, o czym wspomniałyśmy, to nowe ubrania, będące inspiracją z przeszłości. Z kolei ubrania w stylu vintage to nie modowa inspiracja, a elementy garderoby, które pochodzą z poprzednich dekad, są w dobrym stanie i nadal można je nosić. Przykładowo moda męska vintage to ubrania z szafy ojca lub dziadka.
Styl vintage moda męska — jak stworzyć stylizacje?

Wbrew pozorom skomponowanie stylizacji vintage nie jest aż takie trudne, jakby mogło się wydawać. Główna zasada mówi o tym, że przynajmniej jeden element garderoby ma pochodzić z poprzednich epok. Świetnym sposobem jest po prostu poszukanie ubraniowych perełek w szafie swojego taty, dziadka, teścia czy na strychu u wujka. Jesteśmy przekonane, że na pewno coś znajdziesz! Dobrym rozwiązaniem jest również odwiedzanie pchlich targów, na których dostaniesz mnóstwo rzeczy vintage i to nie tylko ubrań. Istnieją także sklepy, które sprzedają ubrania vintage męskie.

Gdy już zgromadzisz wszystkie potrzebne Ci rzeczy, czas na stworzenie kreacji! Jak to zrobić? Styl vintage męski jest naprawdę uniwersalny i masz całkiem spore pole do popisu. Możesz połączyć stare ubrania z nowymi, tworząc nietuzinkowe outfity. Aby Ci ułatwić zadanie, podpowiemy Ci, jak łączyć ciuchy. Nasza pierwsza propozycja to koszula o kroju slim, przedłużana marynarka i spodnie w kant. Na co dzień wybierz spodnie typu chino, a na to 60-letnią kurtkę skórzaną. Jako buty sprawdzą się modne sztyblety męskie.

Ubrania w stylu retro

Ubrania w stylu retro to elementy garderoby, które mają charakterystyczne cechy dla minionych dekad. Poznasz je m.in. po rodzaju tkaniny, sposobie wykończenia materiału, a także formie. Jeżeli chcesz zbudować męską szafę w stylu retro, to obowiązkowo zainwestuj w te ubrania:

Garnitur w kratkę

Jakie jeszcze ubrania w stylu retro musisz mieć? Z pewnością garnitur w kratę, który doskonale sprawdzi się na wiele okazji!

ubrania w stylu retro

Bluza

W naszym zestawieniu nie może zabraknąć bluz z poprzednich dekad. To proste modele bez kapturów i bez kieszeni na wysokości brzucha tzw. kangurka. Służyły one głównie treningom. Używano ich do biegania, a także boksu. Dopiero w latach 90. ubiegłego wieku na stałe wpisały się do świata mody.

Koszulka

Koszulki zyskały popularność w latach czterdziestych XX wieku. To wtedy stały się ubiorem, a nie bielizną. Trend ten na stałe wpisał się don świata mody. Dziś t-shirt to nieodłączny element męskiej garderoby.

Kurtki retro

W Twojej szafie nie może zabraknąć skórzanej ramoneski, która jest niekwestionowanym hitem i to od wielu lat! Obok ramoneski powinna wisieć jeansowa kurtka, która fenomenalnie sprawdzi się jako baza do streetwearowych outfitów. I oczywiście must have to bomberka!

Swetry w stylu retro

Swetry w stylu retro to przede wszystkim modele w paski, pstrokate oraz obersize’owe.

Mokasyny

Obowiązkowo zainwestuj w skórzane mokasyny męskie, które są złotym środkiem między casualowymi sneakersami a formalnymi półbutami. Idealne do stworzenia outfitu w stylu smart casual. Dobrze prezentują się zarówno z koszulą i chinosami, jak i t-shirtem oraz jeansami.

Sztyblety

Latem postaw na mokasyny, a jesienią na męskie sztyblety, które początkowo nosiły osoby, uprawiające jeździectwo. Mają nieco wyższą cholewkę i charakterystyczną wstawkę po boku. Można je nosić zarówno do nieformalnego garnituru, jak i chinosów, a nawet i jeansów.

Moda męska retro — dodatki, które musisz mieć w szafie

Oprócz ubrań i butów obowiązkowo zainwestuj w dodatki w stylu retro.

Szelki

Styl retro kojarzy się z szelkami, które swoją popularność zdobyły w 1820 roku. O tym niezwykle praktycznym dodatku zapomniano, ale szelki ponownie wracają do łask. Są nie tylko funkcjonalne, ale również stylowe! To doskonała alternatywa dla paska.

styl vintage moda męska

Spinki do mankietów

Nikogo nie powinno dziwić, że retro są również spinki do mankietów, które od zawsze są synonimem elegancji. To właśnie z ich pomocą się wyróżnisz. Polecane przede wszystkim na ważne uroczystości.

Weekendowa torba

Pakowna torba, wykonana z naturalnej skóry, to jeden z elementów stylu retro. Możecie ją kojarzyć z serialu Doktor Queen — chodzi dokładnie o torbę lekarską, kufer. Idealna na weekendowy wypad za miasto czy krótki wyjazd biznesowy.

Retro stylizacje

Nie wiesz, jak skomponować stylizacje retro? Pamiętaj przede wszystkim o kilku zasadach:

  1. Odnieś się do przeszłości — ważne, aby jeden element był inspirowany na ubrania z przeszłości. Jeżeli chcesz stylizację vintage, to wtedy jeden z elementów musi pochodzić z poprzedniej epoki.
  2. Pamiętaj o odpowiednim połączeniu — zestawiaj ze sobą ubrania z maksymalnie dwóch epok, aby całość była spójna. Warto zachować umiar, aby stylizacja nie wyglądała zbyt kiczowato i nie została odebrana jako przebranie.
  3. Uważaj, aby nie przekombinować — jeżeli nie czujesz się zbyt pewny, aby skomponować stylizacje retro czy vintage, to postaw na akcent albo dodatek np. szelki. To bezpieczne rozwiązanie, które jednocześnie nada stylówce oldschoolowego charakteru.

moda męska retro

Nasza pierwsza propozycja to zestaw do pracy, pod warunkiem że w Twojej firmie nie ma ściśle określonego dress code’u. Połącz spodnie chinosy z koszulą, a na nią sweterek w serek. Na nogi półbuty ze skóry naturalnej.

Ciekawy zestaw otrzymasz, zakładają casualową męską marynarkę ze skórzanymi łatami na łokciach. Do tego pod spód koszula i mogą być chino. To doskonały look na wieczorny wypad ze znajomymi.