Savoir-vivre to zbiór zasad, których znajomość pomoże nam odnaleźć się w każdej sytuacji. Dzisiejsza „Lekcja stylu dla Panów” dotyczy symboliki kwiatów, którymi obdarowujemy bliską nam osobę. Barwna i pachnąca wiązanka to nie tylko miły gest, to również pewna informacja, jaką przekazujemy odbiorcy.

Wręczając komuś piękny bukiet, przekazujemy konkretny komunikat. Jeżeli chcemy zostać dobrze zrozumiani, powinniśmy poznać ukryte znaczenia różnych gatunków kwiatów. Obdarowując kogoś chryzantemami, można popełnić faux pas, gdyż są to tradycyjne kwiaty pogrzebowe. Symbolem żałoby są również kalie, jednak z czasem przyjęły się one jako kwiaty weselne. Hortensje oznaczają zazdrość lub duchowe cierpienie. Bukiet narcyzów to również niezbyt dobry pomysł, ponieważ symbolizują one egoizm i próżność. Jaskier wyraża niewdzięczność, lawenda nieufność, a lilia niewinność. Margarytka to wyraz doznanej krzywdy. Wrzos odzwierciedla samotność i wygasające uczucia. Otrzymanie kaktusa w prezencie może zostać źle odebrane. Gdy wręczymy komuś gerbery, powinien czuć się doceniony. Frezje to kwiaty mile widziane przy każdej okazji. Oznaczają one radość, niewinność i uznanie. Równie subtelne konwalie wyrażają delikatność, nieśmiałość oraz młodość. Mimoza także odzwierciedla delikatność i wrażliwość. Stokrotka to nie tylko oznaka niewinności, ale również czystości zamiarów. Na symbolikę niezapominajek wskazuje już sama nazwa – pamięć i tęsknota. Podobne znaczenie mają bratki – pamięć, wierność i braterstwo. Wyrafinowany prezent stanowi orchidea odzwierciedlająca wdzięk i doskonałość. Pachnący bez to uosobienie stanu zakochania. Irys symbolizuje przyjaźń i nadzieję, jednak kwiat w kolorze niebieskim to oziębłość, a fioletowym – zapomnienie. Jaśmin wyraża romantyzm i zmysłowość. Czerwone tulipany oznaczają miłość. Żółty kwiat to koniec stanu zakochania. Podobnie jest z goździkami, których symbolikę określa kolor: czerwone – podziw, białe – niewinność, żółte – szyderstwo. Najbardziej popularne róże, które możemy kupować przez cały rok, sprawdzą się w każdej sytuacji. Bogata paleta kolorystyczna wymaga od nas jednak znajomości symboliki kolorów. Czerwone róże wyrażają miłość i namiętność. Kwiaty w odcieniu różowym symbolizują przyjaźń. Wręczając komuś białe róże, okazujemy szacunek i szczere zamiary. Pamiętajmy o tym, aby nie obdarowywać nikogo fioletową wiązanką, która symbolizuje żałobę i smutek. Podobnie jest z kwiatami w odcieniu żółtym – wyrażają one zazdrość i zdradę. Bukiet w kolorze pomarańczowym odzwierciedla natomiast nadzieję.

Znajomość pewnych zwyczajów oraz norm obowiązujących w konkretnych dziedzinach życia świadczy o naszej kulturze osobistej. Umiejętność zachowania się w konkretnej sytuacji pomoże nam wywołać pozytywne wrażenie w oczach znajomych lub współpracowników.