Moda męska ewoluowała niemal w każdej dekadzie. Jak? Przedstawiamy przewodnik po klasycznej modzie męskiej. Zobacz, co wyróżnia dane lata.

przewodnik po klasycznej modzie męskiej

Lata 60 moda męska

Moda męska w latach 60. była wyjątkowa. A to za sprawą The Beatles, zespołu, których członkowie stali się ikonami mody. Ich sceniczny strój w ekspresowym tempie stał się kanonem mody męskie. Spodnie w kant o skróconych nogawkach i sięgające do kostek, cienkie krawaty oraz charakterystyczne marynarki bez kołnierza to elementy ubiory niemal każdego pana. Z kolei garnitur przestał się kojarzyć z formalnym strojem i nabrał nieco bardziej casualowego charakteru.

W latach 60. ogromny wpływ na modę miał również styl członków zespołu The Who. W efekcie powstała subkultura modsów. Członkowie stawiali przede wszystkim na golfy, dopasowane marynarki w krzykliwych kolorach, wąskie krawaty, które zakładano do swetrów. W modzie były również przeciwdeszczowe płaszcze.

Z kolei pod koniec lat 60. narodził się ruch hippisowski, który inspirację czerpał z muzyki, a w tym z późniejszej twórczości the Beatles, Jima Morrisona czy Jimiego Hendriksa.

Podsumowując, lata 60. było wyjątkowe w modzie męskie. Przede wszystkim zrezygnowany ze sztywnych kanonów z poprzednik dekad. Panowie zaczęli przekonywać się do nieobecnych do tej pory kolorów np. różu, wyższych butów oraz bogato zdobionych marynarek. Nosili to, co im się podobało.

Lata 70 moda męska – przewodnik po klasycznej modzie męskiej

Jeśli miałybyśmy określić lata 70., to z pewnością byłoby to słowo SZALONE. I zapewne każdy się z tym zgodzi! Moda męska w latach 70. zachwycała kolorami i nietuzinkowym strojem. Warto zaznaczyć, że duży wpływ na modę zawsze mają przemiany społeczne. W tej dekadzie walczono o prawa homoseksualistów, a kobiety mogły w końcu ubierać spodnie do biura. Ludzie chcieli podkreślić swój indywidualizm, charakter właśnie poprzez niebanalne stylizacje. Niekwestionowanym hitem tych czasów były spodnie dzwony, które do dziś święcą triumfy w świecie mody. Jeśli mężczyzna nosił krawat, to musiał on być szeroki.

Bardzo silnie oddziałującym trendem w tym okresie był styl hipisowski. Charakteryzował się spodniami z szerokimi nogawkami, o których już wspomniałyśmy. Nie zabrakło hawajskich koszul, włosów afro oraz barwnych okularów.

Omawiając przewodnich po klasycznej modzie męskiej lat 70., nie można nie wspomnieć o stylu disco, który również miał ogromny wpływ na modę. I tu polecamy Ci film Gorączka Sobotniej Nocy, w której gra John Travolta. Film pomoże zrozumieć Ci ten wyjątkowy styl. Tutaj stawiano przede wszystkim na świecące marynarki oraz odsłaniające tors koszule.

Lata 70. kojarzą się również z butami na koturnie i spodnie z wysokim stanem.

przewodnik po klasycznej modzie męskiej lata 70

źródło: thetrendspotter.net

Lata 80 moda męska

Przewodnik po klasycznej modzie męskiej lat 80. należy rozpocząć od tego, że dziesięciolecie było inne. Chyba w żadnej dekadzie nie było tak przesadnie, świecąco, a do tego szeleszcząco! Lata 80. kompletnie odeszły od minimalizmu i stawiamy na wielkość, jaskrawość oraz ilość. Można śmiało stwierdzić, że dekada ta jest synonimem tandety oraz kiczu.

Dominował welur, jedwabne i kolorowe koszule, kolorowe wzory, napisy i naszywki. Nie zabrakło zwierzęcych wzorów, puchowych kamizelek i kolorowych saszetek.

przewodnik po klasycznej modzie męskiej lata80

W latach 80. narodziła się również subkultura grunge, łącząca się z zespołem The Ramones. To właśnie za sprawą tego zespołu na kurtkę skórzaną mówi się ramoneska.

Nie można nie wspomnieć o Michaelu Jacksonie, którego ekstrawagancji styl ubierania się miał także spory wpływ na modę męską.

Modne były idealnie skrojone garnitury męskie. Zaczęto eksponować logo na koszulkach, bluzach, a nawet i spodniach. W tamtych czasach na topie był Calvin Klein, Gianni Versace i marka Levi’s.

Lata 90 moda męska – przewodnik po klasycznej modzie męskiej

Lata 90. znane są niefrasobliwego stylu. Co ciekawe, przyniosły one wiele niesamowitych trendów, z których sporo powróciło i do dziś jest hitem. Dekada ta kojarzy nam się przede wszystkim ze stylem hip-hopowym, który do świata mody wprowadził m.in. czapki z płaskim rondem.

Triumfy święciły skórzane kurtki motocyklowe, który były wyrazem buntu. Wbrew pozorom były w szafie nie tylko motocyklistów. Bardzo szybko zyskały na popularności i do dziś są chętnie wybieranym rodzajem okrycia wierzchniego.

Trendy lat 90. tworzyła przede wszystkim popkultura. Zapewne pamiętacie (albo znacie z opowieści) słynne seriale, takie jak „Beverly Hills 90210”, „Przyjaciele”, a także zespół Spice Girl i Backstreet Boys. To właśnie bohaterowie seriali i członkowie zespołów muzycznych byli ikonami mody.

W szafie dominował jeans. Na początku dekady w postaci jasnych, szerokich spodni z wysokim stanem. Później pojawiły się kultowe 501 Levi’sy, które znikały ze sklepowych półek w błyskawicznym tempie. Nie zabrakło również luźnych spodni z dziurami, które lansował Kurt Cobain.

przewodnik po klasycznej modzie męskiej lata90

Jak Ci się podoba nasz przewodnik po klasycznej modzie męskiej?