Często zapominamy, jak ważne jest dbanie o nasze dłonie, które codziennie narażone są na różnorodne czynniki środowiskowe i codzienną aktywność. Nasze dłonie zasługują na szczególną uwagę i troskę, aby zachować ich piękno, zdrowie i młodzieńczy wygląd. W tym artykule odkryjemy tajniki kompleksowej pielęgnacji dłoni, dzieląc się przydatnymi wskazówkami, naturalnymi trikami i skutecznymi nawykami, które pomogą nam zachować dłonie w doskonałej kondycji.

zdrowe dłonie

 

Pielęgnacja dłoni przez cały rok: Domowe sposoby na piękne dłonie

Pielęgnacja dłoni jest ważna zimą, ponieważ mróz i suche powietrze źle wpływają na ich stan. Jednak nie tylko po zimie powinnyśmy je pielęgnować. Często i w pozostałe pory roku są zaczerwienione, szorstkie, a czasem nawet piekące. Przyczyną są m.in. detergenty, twarda woda, wiatr, brak odpowiedniego odżywienia, nawilżenia i nawodnienia. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy pielęgnowali nasze dłonie przez cały rok.

Wielu z nas skupia się na pielęgnacji twarzy, włosów czy ciała, zapominając o naszych wiernych towarzyszach – dłoniach. To właśnie dłonie, które nieustannie pracują, dotykają, tworzą i wykonują codzienne zadania, zasługują na naszą szczególną uwagę i troskę. Jednak problem nie ogranicza się tylko do zimowych miesięcy. Często, bez względu na porę roku, nasze dłonie narażone są na szkodliwe czynniki, takie jak detergenty, twarda woda czy brak odpowiedniej pielęgnacji.

Codzienne nawilżenie

Przede wszystkim powinniśmy wyrobić w sobie nawyk smarowania rąk po każdym ich myciu i na noc. Dzięki temu dłonie będą cały czas nawilżone, a skóra straci tendencje do przesuszania się. Pamiętajmy, aby po myciu dokładnie je wytrzeć. Przy wykonywaniu prac domowych takich jak: mycie naczyń, sprzątanie zakładamy koniecznie rękawiczki.

Domowe peelingi dla dłoni

Staraj się stosować regularnie peeling. Świetne działanie wykazuje peeling kawowy, który bardzo łatwo przygotować. Wystarczy zalać 4 łyżeczki kawy wrzątkiem. Gdy kawa się zaparzy, odlewamy płyn, a fusami wycieramy dłonie. Zabieg wykonać należy kilka razy w tygodniu. Dzięki temu dłonie staną się delikatne i odpowiednio natłuszczone. Możesz również zrobić peeling cukrowy. Łyżkę cukru zamieszaj z łyżką oliwy z oliwek lub oliwki dla dzieci. Dodaj sok wyciśnięty z cytryny i wszystko razem wymieszaj. Nałóż na dłonie delikatnie pocierając. W ten sposób skóra wygładzi się. Cytryna rozjaśni, zaś oliwa dobrze nawilży.

Maseczka

Po peelingu koniecznie nałóż maseczkę na skórę dłoni. Możesz ją zrobić np. z miodu. Wymieszaj łyżeczkę miodu z kremem nawilżającym. Następnie wcieraj w dłonie, zostawiając grubszą warstwę i nałóż specjalne bawełniane rękawiczki, które dostaniesz w drogeriach. Wytworzą one ciepło i sprawią, że maseczka lepiej się wchłonie. Po około godzinie umyj ręce ciepłą wodą, ale bez użycia mydła.

Kąpiel dłoni

Bardzo dobrze działa również kąpiel dłoni w lejku. Do miseczki należy wlać ciepłą wodę i dodać do niej dwie łyżki oleju i jedną miodu. Następnie zanurz w niej dłonie na ok. 10 minut, a następnie spłucz wodą i susz ręcznikiem. Kąpiel warto wykonać po peelingu, ponieważ mocno odżywi nasze dłonie.

A jakie są wasze sposoby na piękne dłonie?