Pot wytwarzany jest przez gruczoły potowe za pomocą porów potowych. Pocenie się to naturalny proces regulujący ciepłotę naszego ciała. Proces ten odpowiada za termoregulację naszego organizmu, utrzymania odpowiedniej temperatury ciała i ph skóry.  Pot wydzielany w normalnych ilościach jest bezwonny i nie stanowi problemu. Natomiast nadmierne pocenie to wydzielanie potu w ilości większej niż niezbędna do utrzymania prawidłowej ciepłoty ciała. Wpływa na nie wiele czynników m.in. stres nieodpowiednia dieta leki lub wrodzona nadaktywność gruczołów potowych. Dodatkowo upały, które towarzyszą nam w sezonie letnim, są przyczyną zwiększenia ilości wydzielania potu. Co zrobić, żeby czuć się świeżo i komfortowo? Jak walczyć z potliwością? Jak jej zapobiec? Dziś przedstawimy kilka ze sposobów radzenia sobie z nadmierną potliwością.

ANTYPERSPIRANTY BLOKERY:

Podstawową metodą walki z poceniem jest zachowanie higieny. Niestety w niektórych sytuacjach codzienna pielęgnacja skóry nie wystarcza, a nadmierna potliwość staje się zmorą niejednego mężczyzny. Warto sięgnąć po dezodoranty i antyperspiranty tzw. blokery. Większość z nich zawiera sole glinu, które skutecznie hamują wydzielanie potu poprzez zamykanie ujść gruczołów potowych. Można zapytać o nie w aptece.

SUSZONA SZAŁWIA:

Szałwia to jeden z najpopularniejszych domowych sposobów na nadmierną potliwość. Podstawowe działanie szałwii polega na hamowaniu rozwoju bakterii, które są przyczyną przykrego zapachu. Ponadto zapobiega podrażnieniom i infekcjom. Można przygotować  kąpiel  szałwii (2-3 razy w tygodniu) lub zetrzeć ją na pył i  przemywać skórę pod pachami i w innych problematycznych częściach ciała gazą nasączoną wywarem. Dla uzyskania lepszego efektu, zaleca się powtarzać czynność 2 razy dziennie.

WYWAR Z KORY DĘBU:

Wywar z kory dębu sprawdza się w hamowaniu nadmiernej aktywności gruczołów potowych. Jak go przygotować? W litrze wody parzymy trzy łyżki z kory dębu. Gdy napar ostygnie, należy wlać go do wanny z wodą. Pamiętajcie aby woda była ciepła, a nie gorąco, bo napar straci swoje właściwości.

NAPAR Z RUMIANKU:

Przepis jest bardzo prosty: 3 łyżki suszonych kwiatów zalej litrem wrzątku, po 15 minutach przecedź, dodaj do wanny. Jeśli nie masz suszonych kwiatów, możesz wykorzystać powszechnie dostępną w sprzedaży ekspresową herbatę.

Jeśli domowe sposoby i antyperspiranty nie radzą sobie z nadmierną potliwością, należy skonsultować się z lekarzem. Może okazać się, że nadmierne pocenie się jest jednym z objawów chorób metabolicznych, endokrynologicznych czy też neurologicznych.