Len to materiał, po który zarówno kobiety, jak i mężczyźni sięgają przede wszystkim w sezonie letnim. Ceni się go za lekkość, przewiewność oraz chłonność wilgoci. A jak nosić len? Z czym łączyć? Jakie są jego wady i zalety?

mężczyzna w lnianej koszuli i lnianej marynarce

Doceniane od wieków zalety lnu

Len to jeden z najstarszych materiałów włókienniczych. Jego historia sięga neolitu! Do jego najważniejszych zalet należy wspomniana chłonność, przewiewność oraz lekkość. Ponadto jest hypoalergiczny i antybakteryjny, więc nie podrażnia ani nie uczula. W odróżnieniu od sztucznych materiałów, ma długą żywotność.

Gniecenie się lnu

Niestety ma również wadę – jest podatny na gniecenie. W związku z tym faktem, wiele marek decyduje się na domieszkę innych materiałów np. bawełny, wełny, aby zniwelować gniecenie się ubrania. Jednak mimo to, lniane ubrania i tak cieszą się popularnością, zwłaszcza w okresie letnim.

Jak nosić lniane ubrania?

Idealnie nadadzą się na wakacyjne wyjazdy. Podczas ciepłych dni, świetnie sprawdzają się koszule lniane, które warto założyć na nieformalne spotkania. Jeśli zdecydujesz się na marynarkę z lnu, wybierz taką, które nie ma wewnętrznej części pokrytej podszewką i konstrukcją klejoną. Marynarkę lnianą w zależności od jej gramatury możesz połączyć z cienkimi spodniami z wełny lub bawełny, a nawet z dżinsami. Na co dzień możecie śmiało nosić lniane spodnie z koszulką polo, a na to marynarkę. Pamiętajcie jednak, aby unikać zakładania ich na formalne okazje czy wieczorny bankiet. Ze względu na podatność na gniecenia, ich wybór nie będzie najlepszą opcją. Lniane męskie outfity są szczególnie doceniane przez dojrzałych Panów. Po ubrania z domieszką lnu chętnie sięgają mężczyźni noszący się w stylu old money.

Moda męska dla 50 latka – stylizacje dla dojrzałych mężczyzn

Kiedy nałożyć lniany garnitur?

Strzałem w 10 będzie garnitur z  lnu. Te wykonane w 100% są rzadko spotykane. Zazwyczaj dostępne są z mieszanką wełny i bawełny. Dzięki tej mieszance, tkanina daje komfort dla ciała, a jednocześnie nie gięcie się tak mocno jak sam Len. Lniane garnitury nie nadają się na oficjalne okazje, ale jeśli wybierasz się na spotkanie lub wydarzenie, gdzie nie ma ścisłego dress codu’u, to będzie on będzie dobrym wyborem. Do garnituru z lnu dobierz np.  loafersy lub mokasyny z frędzlami.

lniany garnitur

Męska stylizacja z lnianymi spodniami

Ta stylizacja obrazuje to, jak doskonale miks soczystych kolorów współgra z jasnoszarymi spodniami. W okresie wakacyjnym wybierajmy spodnie z lnu lub z naturalnej bawełny, gdyż są to przewiewne materiały, które gwarantują komfort podczas wysokich temperatur. Jasne spodnie stanowią bazę wielu stylizacji. Łącząc je z żywymi kolorami, uzyskamy outfit dodający energii przez cały dzień!

stylizacja_męska

Jakim Panom