Len to materiał, po który zarówno kobiety, jak i mężczyźni sięgają przede wszystkim w sezonie letnim. Ceni się go za lekkość, przewiewność oraz chłonność wilgoci. A jak nosić len? Z czym łączyć? Jakie są jego wady i zalety?

LNIANE UBRANIA NA LATO

Len to jeden z najstarszych materiałów włókienniczych. Jego historia sięga neolitu! Do jego najważniejszych zalet należy wspomniana chłonność, przewiewność oraz lekkość. Ponadto jest hypoalergiczny i antybakteryjny, więc nie podrażnia ani nie uczula. W odróżnieniu od sztucznych materiałów, ma długą żywotność. Niestety ma również wadę – jest podatny na gniecenie. W związku z tym faktem, wiele marek decyduje się na domieszkę innych materiałów np. bawełny, wełny, aby zniwelować gniecenie się ubrania. Jednak mimo to, lniane ubrania i tak cieszą się popularnością, zwłaszcza w okresie letnim. Idealnie nadadzą się na wakacyjne wyjazdy. Podczas ciepłych dni, świetnie sprawdzają się koszule lniane, które warto założyć na nieformalne spotkania.  Jeśli zdecydujesz się na marynarkę z lnu, wybierz taka, które nie ma wewnętrznej części pokrytej podszewką i konstrukcją klejoną. Marynarkę lnianą w zależności od jej gramatury możesz  połączyć z cienkimi spodniami z wełny lub bawełny, a nawet z dżinsami. Na co dzień możecie śmiało nosić lniane spodnie z koszulką polo, a na to marynarkę. Pamiętajcie jednak, aby unikać zakładania ich na formalne okazje czy wieczorny bankiet. Ze względu na podatność na gniecenia, ich wybór nie będzie najlepszą opcją. Strzałem w 10 będzie garnitur  lnu. Te wykonane w 100% są rzadko spotykane. Zazwyczaj dostępne są z mieszanka wełny bawełny. Dzięki tej mieszance, tkanina daje komfort dla ciała, a jednocześnie nie gięcie się tak mocno jak sam Len. Lniane garnitury nie nadają się na oficjalne okazje, ale jeśli wybierasz się na spotkanie lub wydarzenie, gdzie nie ma ścisłego dress codu’u, to garnitur lniany będzie dobrym wyborem. Do garnituru z lnu dobierz np.  klasyczne penny loafers lub mokasyny z frędzlami.