Łupież to nadmierne złuszczanie naskórka ze skóry głowy. Stanowi on uciążliwą i wstydliwą dolegliwość. Powoduje nieestetyczny wygląd oraz dyskomfort. Co go powoduje? Jak z nim walczyć? Dziś odpowiemy na pytania.

Przyczyny łupieżu:

Najczęstszą przyczyną łupieżu jest zasiedlenie skóry głowy przez drożdżaki Malassezia. Grzyb ten żywi się sebum, wydzielanym przez skórę, a jego odchody powodują przyspieszenie procesu złuszczania. Cykl odnowy naskórka skraca się z 28 do około 15 dni, a konsekwencją jest powstanie łupieżu. Wpływ ma również zła dieta, pozbawiona witamin i mikroelementów. Przyczyną może być także niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy i włosów np. niewystarczające spłukiwanie, zbyt częste stosowanie lakierów, żeli do włosów. Mówi się również o predyspozycjach genetycznych. Łupież to także wynik alergii, stresu i zmęczenia, a także zaburzeń hormonalnych.

Rodzaje łupieżu:

Łupież suchy charakteryzują suche łuski barwy srebrzysto-popielatej, które bardzo często albo samoistnie, albo pod wpływem czesania opadają na ubranie. Jest on bardziej widoczny, ale mniej groźny. Nie przyczynia się do wypadania włosów, ale sprawia, że stają się one łamliwe. Suchy łupież jest objawem łagodnego łojotoku. Mimo, iż nie jest groźny i nie towarzyszy mu stan zapalny, nie można go lekceważyć, gdyż nieleczony i zaniedbany może przerodzić się w łupież tłusty zwany łojotokowym.

Łupież tłusty jest związany z nasilonym łojotokiem. Charakteryzuje się tłustymi i żółtymi łuskami, które tworzą strupy. Skóra głowy staje się lśniąca, włosy mocno przetłuszczone i zaczynają wypadać. Może dojść do rozwoju stanu zapalnego oraz nasilenia się świądu. Głównym powodem jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych skóry głowy. Skutkiem zaniedbania tego rodzaju łupieżu jest łysienie łojotokowe.

Jak leczyć?

W przypadku łupieżu suchego wystarczą odpowiednie preparaty w postaci szamponu przeciwłupieżowych, które można zakupić w drogeriach lub w aptece. W przypadku łupieżu tłustego leczenie jest bardziej skomplikowane. Musimy upewnić się, że choroba nie jest spowodowana grzybicą skóry głowy. Jeśli tak, to należy stosować preparaty przeciwgrzybiczne. Łupież tłusty leczymy maściami, kremami i szamponami, które zawierają kwas salicylowy, pirytonian cynku, ketokonazol, siarczek selenu, chlorek 1-metylnikotynamidu oraz inne pochodne imidazolowe. Preparaty należy stosować zgodnie z zaleceniami przez określony czas do momentu całkowitego usunięcia łupieżu. Istotne jest przyjmowanie witamin, które wpływają korzystnie na skórę i włosy. Zaliczamy do nich przede wszystkim witaminy z grupy B, witaminę A i E. Proces leczenia wspomagamy poprzez dietę – produkty bogate w składniki mineralne np. ryby, sery, brokuły, mleko, jogurty, oleje roślinne, orzechy, pestki słonecznika i dyni. Łupież bardzo często ma jednak tendencję do nawrotów i niestety czasami bez specjalistycznych preparatów, czy szamponów się nie obejdzie.