Zimowe szaleństwo nadal trwa. Jeśli czytaliście nasze poprzednie lekcje stylu, to na pewno wybraliście odpowiedni strój na narty i samochód terenowy. Pozostała ostatnia ważna kwestia dotycząca wyjazdu, a mianowicie ćwiczenia przygotowujące do jazdy na nartach lub snowboardzie.

Narty to nie tylko przyjemność, ale też czysty zysk dla zdrowia. Korzystnie na organizm wpływa zwłaszcza górski klimat. Niestety podczas jazdy zdarzają się wypadki. Wiele z nich

jest wynikiem nie tylko nieodpowiedniego dopasowania sprzętu – najczęściej są to źle ustawione wiązania , ale i słabej kondycji fizycznej i braku odpowiedniej zaprawy. Na szczęście można temu zapobiec poprzez wcześniejsze przygotowanie naszego organizmu zarówno od strony kondycyjnej jak i siłowej. Oczywiście pamiętajmy, aby rozpocząć ćwiczenia 6–8 tygodni przed wyjazdem, a nie kilka godzin. Dziś przedstawiamy kilka ćwiczeń, które powinniście wykonać.

1.Trening wytrzymałościowy

Podstawą jest trening wytrzymałościowy. Może to być jogging, jazda na rowerze (może być stacjonarny),  aerobik, który powinien trwać ok. 30-40 minut i być wykonywany od dwóch do trzech razy w tygodniu. Trening ten wzmocni naszą wytrzymałość, elastyczność mięśniową oraz poprawi stabilizację stawową.

2.Krzesełko

To ćwiczenie klasyczne dla narciarzy, które ma na celu wzmocnienie mięśni nóg. Wykonujemy je opierając tułów o ścianę – tak, aby utrzymać kąt między podudziami i udami. Pamiętajcie, że plecy mają być proste!

 krzesełko3. Wykroki

Wykroki to bardzo popularne ćwiczenie na mięśnie nóg. Polega na przemiennym robieniu kroku w przód. Przy wykonywaniu tego ćwiczenia pamiętaj, aby rzut pionowy kolana nie wychodził poza palce stóp, a kręgosłup był trzymamy prosto. Należy utrzymywać napięcie mięśni pośladków i brzucha.

 wykroki4.Pompka

Wykonując to ćwiczenie, wzmacniające mięśnie piersiowe i ramion, zwracamy uwagę na proste utrzymanie kręgosłupa, napięcie mięśni pośladków i brzucha.

pompki

5.Ćwiczenia rozciągające

Na koniec treningu koniecznością są ćwiczenia rozciągające, które pozwolą utrzymać sprężystość stawów.

I najważniejsze – rozgrzewka na stoku:

Będąc już na stoku pamiętaj o rozgrzewce, aby przygotować organizm do wysiłku. Wykonaj kilka skłonów, pajacyków, przysiadów, krążenia biodrami, poskacz w miejscu i wymachuj rękami. W ten sposób doskonale się rozgrzejesz.

rozgrzewka