Bosmanka, nazywana również pea coat, to wełniana kurtka, która swoim wyglądem przypomina płaszcz. W klasycznej odsłonie kurtka występuje w dwóch kolorach: granatowym i czarnym. Do cech charakterystycznych zaliczamy dwa rzędy guzików oraz materiał – gruba wełna o odpowiedniej gramaturze i szerokie wyłogi. Sięga do bioder, jednak występowała również dłuższa wersja, kończąca się nad kolanami, która była zarezerwowana tylko dla oficerów

 Współczesne bosmanki na stałe wpisały się do świata mody codziennie. Zaś ich elegancki krój świetnie sprawdza się w stylu pół formalnym.

 

Najbardziej charakterystyczną cechą kurtki są dwa rzędy guzików, trzy lub cztery z każdej strony – zależy to oczywiście od modelu. Najbardziej klasyczne nawiązują do marynarskiej tradycji i mogą posiadać guziki e wzorem kotwicy z luną. Bosmanka to idealny wybór na sezon jesienno-zimowy. Wysoki kołnierz oraz szerokie klapy charakterystyczne dla tego fasony, sprawdzały się w warunkach silnego wiatru na morzu. Dlatego też będą idealne podczas chłodnych i wietrznych dni.

Obecnie bosmanka stanowi podstawę kolekcji wielu marek odzieżowych. Fasony są mniej lub bardziej tradycyjne, jednak nie odbiegają zbytnio od oryginału. Zazwyczaj produkowane  w klasycznych kolorach, ale mogą występować w innych. Dodawane są pagony, klapy przy kieszeniach, kaptury czy tez dodatkowe guziki. Stanowią doskonały element zestawów pół eleganckich