Nie jedna z Nas ma słabość do słodyczy, a w szczególności do czekolady. Nic dziwnego, bowiem czekolada już od najdawniejszych czasów jest ceniona i uważana za przysmak bogów, który posiada moc uwalniania pragnień i wyzwala pozytywną energię. Czekolada stanowi natchnienie dla mistrzów kuchni, pisarzy, a nawet reżyserów. To dowody na jej niezwykła popularność, dlatego i my poświęcimy jej chwilę uwagi.

Czekolada urzeka nas z pewnością swoją barwą, zapachem jak i smakiem. Oprócz tego, że czekolada zaspokaja naszą ochotę na słodkie ,  posiada dodatkowo właściwości, które pozytywnie wpływają zarówno na nasze samopoczucie jak i zdrowie i wygląd. Poprawia humor, koncentrację, rozjaśnia nasz umysł oraz redukuje negatywny wpływ stresu. To wszystko dzięki zawartemu w czekoladzie cynku i selenu, które zwiększają ilość endorfin, które powodują w nas uczucie radości i zadowolenia. Natomiast magnez zawarty w czekoladzie reguluje sprawność komórek nerwowych. Ponadto zawarte w niej polifenole zapobiegają starzeniu się skóry i przeciwdziałają wytwarzaniu się wolnych rodników. Ponadto czekolada stanowi  świetne źródło energii, zawiera w sobie mnóstwo witamin z grupy B, a także niezbędny dla prawidłowego wzrostu kości wapń i magnez. Dlatego warto sięgnąć codziennie po kostkę czekolady. Z pewnością nie wpłynie to na figurę, za to pozwoli odzyskać równowagę psychiczną. Najlepsza pod względem właściwości jest czekolada gorzka, która zawiera ok. 80% kakao, będącym głównym źródłem mikroelementów, np. żelaza. Ponadto gorzka czekolada zawiera mnóstwo antyoksydantów, które przedłużają młodość. Co więcej, zapobiega miażdżycy i zakrzepom, wzmacnia serce, filtruje nerki i łagodzi kaszel. Dobrze zjeść ją na deser po ciężko strawnym obiedzie, bowiem złagadza wydzielanie żółci do trawienia tłuszczów.

czekolada1

Czekolada nie tylko jest produktem spożywczym, ale również kosmetycznym. Obecnie w gabinetach kosmetycznych, odnowy biologicznej coraz większa popularnością cieszą się kuracje czekoladowe, które m.in. leczą apatię oraz poprawiają zły nastrój. Są to m.in. kąpiele w czekoladzie. Takie gabinety oferują również maseczki z płynnej czekolady, dające efekt upiększający i odmładzający.

czekolada3czekolada2

Podsumowując czekolada ma magiczną moc. Jej jedyną wada jest kaloryczność. Jednakże jedzona w małych ilościach wpływa pozytywnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Także drogie Panie – możemy już wyjąć z ukrycia nasze słodkości i cieszyć się chwilą przyjemności.