Onyx to nazwa z greckiego – słowo „onux” oznaczające „pazur, szpon” . Owe greckie określenie wywodzi się z sanskryckiego słowa nakhah, również odnoszącego się do pazura. W czasach starożytnych, w Indiach i Persji uważano, że onyks czyni niewidzialną osobę go noszącą. W średniowieczu przypisywano mu właściwości lecznicze. Ze względu na kolor często uważano go za kamień, który wywiera złowrogi wpływ na ludzi, wywołuje kłótnie oraz rozstania.

Onyx symbolizuje przede wszystkim siłę i moc. Pozwala stać się Panem/Panią swojego losu, bowiem pogłębia poczucie kontroli nad naszym życiem. Obdarza nas cechami takich jak determinacja, wytrwałość, odwaga oraz stanowczość. Jest idealny dla osób, którzy są narażeni na stres, ponieważ daje im siłę. Pomaga także w podejmowaniu odpowiednich decyzji. Ponadto przynosi równowagę zarówno ciału jak i umysłowi, tym samym zapewniając moc psychiczną. Eliminuje negatywne myślenie, wyostrza zmysły i ułatwia zmianę nawyków. Jest uważany za kamień, który przynosi inspirację i jasność umysłu. Pomaga wyciszyć emocję i panować nad nimi. Onyx także jest dobry dla ludzi, którzy chcą się uwolnić od przeszłości – uwalnia ich od nich, pomaga zakończyć nieszczęśliwe bądź toksyczne związku. Pomaga i ułatwia zmiany, wzorce, które już nie służą. Ochrania również przed negatywną energią oraz niekorzystnymi wpływami. Powinny go nosić osoby osłabione, które często ogarnia smutek, żal i cierpienie, bowiem dodaje im siły i uwalnia od tych niekorzystnych emocji, a także przyciąga szczęście. W kwestiach zdrowotnych    Onyks jest pomocny przy leczeniu dolegliwości skóry, pomaga przy zainfekowanych ranach takich jak: infekcje grzybiczne, zapalenia skóry a nawet poparzenia słoneczne. Wzmacnia zęby i kości, regeneruje serce i nerki a także pomaga przy epilepsji. Ponadto ma korzystny wpływ na wzrok, jest stosowany przy leczeniu jaskry.

Idealny dla Lwa oraz Strzelca.