Określenie kształtu twarzy jest bardzo istotne. Pomaga m.in. przy poradach dotyczących makijażu, wybraniu odpowiedniej fryzury czy fasonu okularów przeciwsłonecznych. Jednak nie każdy wie jaki kształt ma. Dlatego dziś przychodzimy Wam z pomocą i przedstawiamy kształty twarzy oraz podpowiadamy jak je określić.

Owalna:
Twarz owalna jest uznawana za idealną. Najwyższy punkt czoła znajduje się na środkowej osi twarzy, a najszersze miejsce twarzy znajduje się na wysokości kości policzkowych.

Okrągła:
Twarz okrągła jest niemal tak samo szeroka jak i długa. Szczęka nie ma wyraźnych kantów. Podbródek oraz nasada włosów są zaokrąglone, policzki pełne i nie ma zarysowanych kości policzkowych.

Kwadratowa:
Twarz kwadratowa charakteryzuje się tym, że ma szerokie i najczęściej niskie czoło. Szczęka jest szeroka i wyraźnie zaznaczone kąty Szerokość czoła jest niemalże taka sama, jak szerokość szczęki

Prostokątna/podłużna:
Twarz prostokątna jest dłuższa niż szersza. Szerokość jest mniej więcej taka sama na każdym poziomie. Czoło jest wysokie, podbródek szeroki, często kanciasty

W kształcie serca:
Twarz o tym kształcie to wystający podbródek, wysokie i stosunkowo szerokie czoło oraz sfera policzków nieco szersza od czoła.

Diamentowa:
Twarz w kształcie diamentu jest najszersza w sferze kości policzkowych. Cechuje się wąskim i niskim czołem, trójkątnym podbródkiem. Szczęka zwęża się od okolic pod uszami aż do końca podbródka.

Trapezowa/w kształcie gruszki:
Twarz w kształcie trapezu  jest najwęższa w okolicy czoła. Czoło jest niskie. Najszersza jest zaś w sferze policzków i szczęki.

Aby określić kształt twarzy, wykonaj jedną z dwóch poniższych czynności:

– Zaczesz włosy gładko do tyłu, uszy przykryj dłońmi i popatrz prosto w lustro. Najlepiej, żeby oświetlenie było dobre i koniecznie bez makijażu.

– Zrób sobie zdjęcie tzw. selfie (patrz prosto przed obiektyw), a następnie wrzuć je na komputer i otwórz w programie graficznym. Ułatwi to ustalenie Twojego kształtu twarzy, dzięki rysowaniu linii pomocniczych.

Gdy wybierzesz jedną z powyższych metod, przechodzisz do wykonania kroków. Pamiętaj jednak, że oceniając zarys brody, policzków i czoła, górną krawędź określamy przez linię nasady włosów, a nie kształt czaszki.

  1. Szerokość:

W tym kroku określamy, które część twarzy jest najszersze. Poniżej opcje:

– wszystkie części są jednakowe: twoja twarz jest kwadratowa, okrągła lub owalna.
– czoło: jeśli to ono jest najszersze, a pozostała część twarzy delikatnie wysmukla się do podbródka, prawdopodobnie masz twarz o kształcie serca.
– policzki: twoja twarz ma kształt diamentu
– żuchwa: najszersza u osób o trójkątnym kształcie twarzy.

  1. Długość twarzy:

Przed określeniem długości, na przygotowanym zdjęciu w programie graficznym, rysujemy  poziomą linię tuż poniżej oczu – od ucha do ucha – i  pionową od czoła przez nos, po podbródek. W ten sposób określisz stosunek długości:

– krótka: jeśli po przecięciu się linii stosunek pionowej do poziomej wynosi 1:1 (prawdopodobnie okrągły kształt)
-średniej długości – stosunek 1 do 1.5.
– długa: jeśli dolna połowa twarzy jest dłuższa. Co ważne, każda twarz (z wyjątkiem okrągłej) może być podłużna.

  1. Kształt szczęki:

– okrągły: okrągła i owalna twarz
– kwadratowy: kwadratowa twarz, ale mają ją też właścicielki trójkątnych i diamentowych twarzy.
– sterczący: jeśli podbródek kończy się niemal w punkcie, twarz ma prawdopodobnie kształt serca.

Jeśli wykonasz te kroki, otrzymasz kształt swojej twarzy.