Codziennie jesteśmy zasypywani wieloma informacjami na temat zdrowego odżywiania. W związku z  natłokiem informacji,nie jesteśmy pewni, co tak naprawdę jest zdrowe, a co nie. Istnieje wiele mitów dotyczących zdrowego odżywiania, które przedstawimy w dzisiejszym poście.

Mit nr 1: Nie jedz po 18.00!

To jeden z najpopularniejszych mitów. Godzina, o której jemy kolacje nie ma znaczenia, lecz czas w jakim po spożyciu ostatniego posiłku zaśniemy. Ostatnie danie powinno być lekkostrawne i zjedzone 2-4 godziny przed snem. To optymalny czas, który potrzebuje nasz organizm, aby strawić pokarm i zapewnić nam spokojną noc. Dlatego jeśli chodzimy spać o godzinie 24, powinniśmy kolację zjeść nieco później niż o godzinie 18.

Mit nr 2: Ziemniaki tuczą.

O tym, że ziemniaki tuczą zapewne słyszała większość z Was. Zapewne dlatego, że ziemniaki są zazwyczaj podawane z innymi, bardziej kalorycznymi produktami. Same gotowane ziemniaki zawierają jedynie 77 kcal – 100 g. Ponadto są źródłem witaminy C, witamin z grupy B, magnezu, potasu, wapnia, żelaza oraz fosforu.

Mit nr 3: Produkty light.

Wszechobecne produkty o obniżonej zawartości tłuszczu wcale nie są zdrową przekąską. Produkty te zawierają inne składniki, często szkodliwe dla zdrowia jak np. aspartan.

Mit nr 4: Zamiast owoców wypij sok!

Producenci wielu firm przekonują nas w reklamach, że picie 5 szklanek soku zapewni nam codzienną porcję warzyw i owoców. Oczywiście, ale tylko wtedy, gdy jest to sok ze świeżo wyciśniętych owoców i warzyw. Soki dostępne w sklepach nie mają już tylu witamin. Często są to przetworzone nektary i napoje owocowe zawierające dużą ilość cukru.

Mit nr 5: Chleb ciemny jest zdrowszy, niż jasny.

Tylko wtedy, gdy jest zrobiony z mąki żytniej lub razowej. W związku z tym przekonaniem, wielu producentów zaczęło do zwykłego pszennego chleba dodawać dodatki i barwniki np. karmel czy kakao, które sprawiają, że chleb jest ciemniejszy. Dlatego podczas zakupów należy czytać jakie składniki wykorzystano do zrobienia bochenka.

Mit nr 6: Nie jedz czekolady!

Dieta kojarzy nam się z odmawiania słodyczy, a w tym czekolady. Wbrew stereotypom, czekolada zawiera również i cenne składniki np. teobrominę, która pozytywnie wpływa na pracę serca, pełniące funkcje przeciwutleniaczy flawonoidy oraz fenylotylaminę, która pobudza do produkcji endorfin. Jest również bogata w magnez. Oczywiście ilość spożycia należy ograniczyć, ale nie trzeba jej całkowicie wyeliminować z jadłospisu.

Mit nr 7: Głodówka najlepszym sposobem pozbycie się nadwagi.

Mit ten jest jednym z najbardziej popularnych, a do tego tkwi w świadomości wielu ludzi. Jednak to nic bardziej mylnego. Głodówka przyczynia się do większego odkładania się tkanki tłuszczowej, ponieważ dochodzi do spowolnienia przemiany materii i magazynowania przez organizm tłuszczu. Ponadto głodzenie się jest przyczyną szybkiego efektu jo-jo czy przybrania na wadze. Lepszym sposobem jest regularne jedzenie 5 małych posiłków dziennie.

Mit nr 8: Jajka mają negatywny wpływ na nasze serce i powodują wzrost cholesterolu we krwi.

Mit ten został obalony przez wyniki badań, które przeprowadzono w wielu krajach. Jednakże jeszcze wiele osób uważa, że jest on prawdą. Jajka są niskokaloryczne, bogate w mikroelementy i stanowią idealne źródło pełnowartościowego białka. W żółtku jaja znajdziemy niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu cholinę i przeciwutleniacze.

Mit nr 9 :Należy pić minimum 2 litry wody dziennie

Należy pamiętać, że nadmiar wody jest równie niedobry jak i jej niedobór. Zbyt duża ilośc płynu w ciągu dnia może spowodować rozwodnienie płynów ustrojowych i hiponatremii. Jednym z objawów jest ciągłe uczucie pragnienia, którego nie jest w stanie ugasić żadna ilość wody. Jeśli wypijemy jednorazowo 2 litry wody, możemy doprowadzić do wypłukania z organizmu elektrolitów. Skutkuje to m.in. niezaspokojonym pragnieniem. Pamiętajmy również, że woda jest także w owocach i warzywach. Wodę można zastąpić ziołowymi herbatkami bądź naturalnymi sokami.

Mit nr 9: Jedz jogurty, bo są zdrowe.

Jogurty są bardzo zdrowym pokarmem, ale tylko naturalne. Wszelkie jogurty owocowe mają dodatki smakowe, sztuczne aromaty, barwniki i są dosładzane cukrem lub słodzikiem. Dlatego należy ich unikać. Najlepszy wybór to jogurt naturalny, zrobiony z mleka, bez dodatku zagęszczaczy np. mleka w proszku czy gumy guar.