Pielęgnacja butów nie należy do najłatwiejszych. Często są takie zabrudzenia, które ciężko ręcznie zmyć. W takim razie, czy można prać buty w pralce?

Czy można prać buty w pralce

Pranie butów w pralce czy ręcznie?

Wybór prania w pralce czy ręcznego zależy od rodzaju obuwia. Nie każdy model jest przystosowany do długotrwałego kontaktu z wodą czy tez szybkich ruchów bębna. Niektórych nie można prać w pralce, bo po prostu się zniszczą. Wtedy pozostaje prać je ręcznie. jednak są modele, które spokojnie możemy wrzucić do pralki. Co ciekawe, pranie w pralce to może być świetna opcja na pozbycie się wszelkich zabrudzeń, których nie możemy wyczyścić ręcznie! Pamiętajmy jednak, aby w pralce nie prać butów zbyt często, bo mogą stracić swój pierwotny kształt.

Czy można prać buty w pralce?

Buty można prać w pralce, ale UWAGA! Nie wszystkie. Zależy to od danego modelu obuwia, a zwłaszcza tkaniny, z której jest wykonany, sposobu połączenia, a także innych czynników. W związku z tym, najpierw musisz sprawdzić informacje umieszczone na metce, jak i zalecenia producenta. Jeśli buty są szyte, to nie zniszczą się podczas prania. Za to klejone mogą się uszkodzić i lepiej myć je ręcznie. Do pralki absolutnie nie wrzucamy takich butów jak:

 • espadryle,
 • buty skórzane,
 • buty zamszowe,
 • buty na obcasie,
 • buty klejone.

Modele te mogą ulec zniszczeniu, wiec lepiej unikać ich prania w pralce.

pranie butów w pralce

Jak prać buty w pralce, aby ich nie zniszczyć?

Pranie niektórych rodzajów obuwia, wiąże się z ryzykiem ich uszkodzenia. Pamiętaj, że producent informuje o tym, czy dany model nadaje się do prania, czy można go czyścić tylko i wyłącznie ręcznie. Warto stosować się do kilku zasad:

 • Jeśli buty posiadają zabrudzenia, kurz, błoto, piach, to zanim wrzucisz buty do pralki, wyczyść je,
 • Przed wrzuceniem obuwia do pralki, wyjmij wkładki i sznurówki,
 • Wybierz program, który ma najniższą temperaturę (najlepiej 30 stopni), najniższe obroty ( 400 ), a także najkrótszy czas prania (około 30 minut)
 • Buty zawsze pierz w specjalnym woreczku. Możesz tez użyć poszewki na poduszki. Dzięki temu buty nie będą poruszały się swobodnie po całym bębnie i nie ulegną mechanicznemu uszkodzeni
 • Nie pierz obuwia samego! Zawsze wrzuć koc czy ręczniki, które dodatkowo ochronią obuwie przed obijaniem się o ścianki urządzenia.
 • Wsyp niewielką ilość proszku czy też płynu do prania. pamiętaj również o tym, aby nie dodawać środka zmiękczającego.

Po wypraniu butów, wysusz je. jednak unikaj suszenia na słońcu!

buty pranie