Garnitur męski to ubiór, który najczęściej wybierany jest przez panów na ważne uroczystości takie jak wesele. Jest elegancji, uniwersalny i formalny. Jednak w ostatnim czasie można zauważyć, że moda weselna ewoluuje, a mężczyźni chętniej sięgają po inne rozwiązania. Jaka może być alternatywa dla garnituru na wesele? Dziś podpowiadamy!

zamiast garnituru na wesele

Co zamiast garnituru na wesele?

Większość mężczyzn wybiera na wesele klasyczny garnitur. Nie ma się co dziwić! To uniwersalny element garderoby o wysokim stopniu formalności. Zakładając garnitur, masz pewność, że nie popełnisz modowej wpadki. Tymczasem okazuje się, że garnitur nie jest jedynym ubraniem, które sprawdzi się na wesele i tak naprawdę masz więcej możliwości. Istnieje tylko kilka zasad savoir-vivre:

1. Postaw na formalny strój wieczorowy. Najbardziej odpowiednią opcją na eleganckie wesele jest klasyczny formalny strój wieczorowy, czyli garnitur. Wybierz dobrze skrojony, wysokiej jakości garnitur w ciemnym kolorze, takim jak granatowy, szary lub czarny. Upewnij się, że jest odpowiednio dopasowany do twojej sylwetki. Pamiętaj, że alternatywa dla garnituru na wesele w postaci np. zestawu koordynowanego, wciąż ma mieć jakiś stopień formalności. Jeansy, t-shirty są niedopuszczalne na tak ważną uroczystość.
  2. Koszula. Noszenie białej lub pastelowej, dobrze dopasowanej koszuli jest kluczowe. Wybierz koszulę z długim rękawem i zawiąż ją na najwyższy guzik. Jeśli wolisz bardziej kreatywny wygląd, możesz rozważyć subtelne wzory lub faktury na koszuli, ale pamiętaj, aby nie przesadzić.
  3. Dopełnij strój krawatem lub muszką. Dodaj elegancji do swojego stroju, wybierając dobrze skrojony krawat lub muszkę. Krawat w klasycznym wzorze lub jednolitym kolorze pasuje do większości weselnych dress code’ów. Muszka jest bardziej formalna i pasuje szczególnie do wieczorowych ceremonii.
  4. Nie zapomnij o dodatkach. Dobierz pasujące akcesoria, takie jak skórzany pasek i elegancka kieszonka. Jeśli nosisz garnitur, umieść kieszonkową chusteczkę w kieszeni marynarki w sposób, który dodaje charakteru. Unikaj nadmiaru biżuterii i upewnij się, że twoje dodatki są dyskretne i dobrze dobrane.
  5. Postaw na eleganckie obuwie. Wybierz eleganckie, dobrze wypastowane buty, które pasują do koloru i stylu twojego stroju. Klasyczne czarne lub ciemnobrązowe oksfordy lub derby to bezpieczny wybór.
  6. Strój ma być czysty i schludny. Pamiętaj, aby upewnić się, że twój strój jest czysty, wyprasowany i dobrze utrzymany. Starannie ogolony zarost (jeśli go masz) i zadbane włosy również dodają elegancji.

Frak na wesele

Jeśli szukasz niezwykłej i bardzo eleganckiej alternatywy, frak może być idealnym wyborem. To strój wieczorowy, który składa się z długiej, taliowanej marynarki z przodu skracanej i charakterystycznego ogona z tyłu, spodni, białej koszuli z klasycznym kołnierzykiem i muszki. Frak jest znacznie bardziej formalny niż garnitur i nadaje się do bardzo uroczystych okazji. Zazwyczaj mężczyźni sięgają po niego w sytuacji, gdy ślub, a także przyjęcie weselne zaplanowane jest w wyjątkowo eleganckim i wytwornym miejscu, a suknia panny młodej zachwyca wykwintną formą i bogactwem zdobień.

Alternatywa dla garnituru na wesele – smoking

Jeśli chcesz zachować formalny wygląd, ale odróżnić się od klasycznego garnituru, smoking może być doskonałym wyborem. Jest to elegancki strój wieczorowy, który składa się z czarnego lub granatowego marynarki z jednym, lub dwoma guzikami, spodni w pasującym kolorze, białej koszuli i muszki lub muchy. Smoking dodaje nieco bardziej wyszukanego charakteru. Powinni sięgnąć po niego panowie brzuszkiem, ponieważ dodatek w postaci pasa smokingowego skutecznie go tuszuje.

Sprawdź również nasz poradnik – co założyć na wesele po 40?

Zestaw koordynowany na wesele

Zestaw koordynowany to fenomenalna alternatywa dla garnituru na wesele. Dla przypomnienia zestaw  koordynowany składa się ze spodni oraz marynarki, z tym że góra jest w innym kolorze lub wzorze niż dół. Przykładowo spodnie mogą być szare a marynarka granatowa. Marynarka może być w kratkę, a spodnie np. w odcieniach niebieskiego. Najważniejsze, aby marynarka była odpowiednio skrojona. Jeśli nie masz pojęcia, jak dobrać marynarkę, polecamy Ci nasz przewodnik: Jak dobrać marynarkę? Z kolei spodnie mogą być w kant albo chinosy, które również są bardzo eleganckie.

alternatywa dla garnituru na wesele

Chinosy i koszula na wesele

Na wesele bez marynarki sprawdzą się spodnie w kant lub chinosy, a do tego koszula. To świetna alternatywa dla klasycznego garnituru na weselu, szczególnie jeśli wydarzenie ma mniej formalny charakter. Wybierz dobrze skrojone chinosy o klasycznym kroju. Najlepiej postawić na ciemniejsze kolory, takie jak granatowy, khaki, grafitowy lub ciemny brąz, które dodadzą formalności. Unikaj zbyt jasnych kolorów lub wzorów, aby utrzymać elegancki wygląd. Do tego dobierz dobrze dopasowaną koszulę męską. Biały model jest zawsze bezpiecznym wyborem, ale możesz także wybrać pastelowe kolory, takie jak niebieski, różowy czy ecru, aby dodać nieco subtelności. Postaw również na dodatki. Sprawdzą się eleganckie buty, takie jak oksfordy, derby lub loafery, które będą dobrze komponować się z chinosami i dodadzą formalności do twojego wyglądu. Upewnij się, że buty są czyste i wypastowane. Odpowiedni będzie także skórzany pasek, dopasowany do koloru butów. Doda całości elegancji.

na wesele bez marynarki