Medycyna estetyczna to dziedzina, która wciąż się rozwija. Jakie są najpopularniejsze zabiegi na wiosnę? Jak uzyskać efekt naturalności? Na te pytania odpowiada Lek. Mariusz Borkowski.

Najpopularniejsze zabiegi na wiosnę

Najpopularniejsze zabiegi na wiosnę  – Wywiad z Lek. Mariusz Borkowskim

Agnieszka Świst-Kamińska: Skąd zamiłowanie do kobiecego piękna, do medycyny estetycznej?

Lek. Mariusz Borkowski: Zawsze interesowałem się sztuką, nie miałem jednak tyle zdolności, aby pójść na Akademię Sztuk Pięknych. Kiedy ukończyłem Wydział Lekarski na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, medycyna estetyczna dopiero raczkowała. Zająłem się tą specjalizacją ze względu na swoje zamiłowanie do kultury i działań artystycznych. Czułem, że będę się spełniał w tym fachu, a praca przyniesie mi satysfakcję.

Agnieszka Świst-Kamińska: Najpopularniejsze zabiegi na wiosnę – jakie Twoim zdaniem warto wykonać?

Lek. Mariusz Borkowski:  Wiosną przyroda budzi się do życia, dni robią się dłuższe i cieplejsze, a my zaczynamy częściej eksponować ciało. To zawsze jest silnym motywatorem dla pacjentów, ponieważ chcą lepiej wyglądać. Oczywiście, najważniejszy jest cel oraz potrzeby pacjenta. Zabiegi mogą mieć charakter doraźny, których efekty są widoczne od razu, albo regeneracyjny – te powtarzamy kilkakrotnie, działając w głębszych warstwach skóry. Opierają się one na rewitalizacji, aby jej stan się polepszył. Należą do nich między innymi zabiegi o charakterze mezoterapii. Na przykład, wstrzyknięcie gotowych preparatów z osocza jest doskonałym sposobem na rozjaśnienie skóry, dodanie jej świeżości i blasku. Mezoterapię można wykonać na całej twarzy, również w okolicach oczu. Wiosną nie powinniśmy za to wykonywać zabiegów z użyciem lasera, ponieważ nasza skóra jest poddana silniejszej ekspozycji na słońce.

Agnieszka Świst-Kamińska: Jak nie przesadzić z zabiegami medycyny estetycznej? Jak uzyskać naturalny efekt, lekko poprawić niedoskonałości?

Lek. Mariusz Borkowski: W tej chwili wyraźnym trendem w medycynie estetycznej jest zachowanie naturalności. Jeszcze jakiś czas temu wiele osób, które zostały poddane zabiegom, wyglądało nieomalże identycznie, aż można byłoby się pomylić. Obecnie staramy się zachęcać pacjentów do kompleksowego podejścia: nie tylko do skorzystania z zabiegów medycyny estetycznej, ale również zmiany stylu życia. Moim zdaniem, to najważniejszy z czynników. Namawiam do tego, aby więcej się ruszać: chodzić na spacery, uprawiać sporty, również ten o charakterze regeneracyjnym. Niezwykle ważna jest racjonalizacja nawyków żywieniowych. Nie lubię używać słowa dieta, ponieważ chodzi tutaj po prostu o zdrowe jedzenie, które ma niezwykle korzystny wpływ na nasza skórę. Dostarcza bowiem składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jeśli poświęcimy choć pół godziny na jakąkolwiek aktywność, najlepiej na powietrzu, pobudzamy mikrokrążenie.

„Nasza skóra lepiej się prezentuje, my sami czujemy się bardziej radości (endorfiny) i inaczej zachowuje się nasz układ hormonalny. Natomiast zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są dodatkiem do zdrowego stylu życia. Dochodzimy do takiego etapu, aby pacjent wyglądał w sposób akceptowalny dla siebie. Jestem zdania, że zabiegi powinny być uzupełnieniem do zmiany stylu życia. Oczywiście, możemy mieć różne problemy, np. z opadającymi policzkami, sińcami pod oczami, zmarszczkami – w tym przypadku możemy je doraźnie rozwiązać, wykonując terapię poszczególnych części ciała. Natomiast dobrze, aby medycyna estetyczna była częścią konkretnego planu.” – podkreśla lek. Mariusz Borkowski.

Agnieszka Świst-Kamińska: Gdzie możemy Pana znaleźć?

Lek. Mariusz Borkowski: Można mnie znaleźć praktycznie w całej Polsce, ponieważ współpracuję z prestiżowymi klinikami, od Szczecina aż do południa Polski. W Warszawie współpracuję z kliniką Dr Beaty Dethloff . Oczywiście, jestem także dostępny na mediach społecznościowych oraz prowadzę własną stronę internetową. Zapraszam zatem do kontaktu, aby wspólnie opracować kompleksowy plan działania. 

Strona internetowa: https://mariuszborkowskimd.com/

Instagram: https://www.instagram.com/mariuszborkowskimd/