Ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji umożliwia bycie konkurencyjnym na rynku pracy. Jeżeli jest to droga, którą chce się podążać, to z pewnością dla wielu będzie to jedna z najpiękniejszych dróg w życiu – stwierdza naukowiec, pedagog i wynalazca prof. dr hab. Cezary Krawczyk.

Cezary Krawczyk

prof. dr hab. Cezary Krawczyk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Agnieszka Świst-Kamińska: Jest pan autorem nie tylko wielu publikacji naukowych, ale również wynalazków. Wraz z prof. Chladkiem stworzył pan złączkę implantologiczną. Jakie jest jej zastosowanie?

prof. dr hab. Cezary Krawczyk: Złączka implantologiczna służy do mocowania epitez twarzy i protez. Dzięki niej możemy dać pacjentom wiarę w lepszą przyszłość oraz komfort życia.

Zajmuje się pan kształceniem techników dentystycznych. W jaki sposób stara się pan zarazić ich pasją do tego zawodu?

– Zawód technika dentystycznego łączy w sobie wiedzę oraz zdolności plastyczne. W związku z tym przez całe życie zawodowe należy doskonalić się. Pasja daje profesjonalizm. Natomiast profesjonalizm daje odpowiednią jakość, a jakość – komfort naszym pacjentom. Ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji umożliwia bycie konkurencyjnym na rynku pracy.

Jakie cechy należy posiadać, aby spełniać się w tym zawodzie? Czy empatia odgrywa tutaj ważną rolę?

– W tym zawodzie ważne są przede wszystkim zdolności manualne, postrzeganie koloru i barwy oraz wyobraźnia przestrzenna. Empatia odgrywa tutaj bardzo ważną rolę, bo wcześniej, czy później sami będziemy korzystać z własnych usług. To, co tworzymy dla pacjenta, musi być jak najbardziej biozgodne z funkcjami układu stomatognatycznego.

Medycyna wciąż się rozwija, a praca naukowa wymaga oddania i poświęcenia. Czy odnoszenie kolejnych sukcesów jest efektem wyrzeczeń?

– Taka praca wymaga wielu wyrzeczeń, ale jeżeli jest to droga, którą chce się podążać, to z pewnością dla wielu będzie to jedna z najpiękniejszych dróg w życiu.

Jak rekompensuje sobie pan godziny spędzone na pracy naukowej? Co przynosi panu motywację do dalszego działania z pasją i zaangażowaniem?

– W wolnym czasie uwielbiam przyglądać się naturze podczas długich spacerów, które relaksują mnie i  przynoszą mi motywację do działania… Stąd bierze się u mnie pasja tworzenia i pielęgnowania ogrodu.  Oprócz tego jest jeszcze muzyka, która towarzyszy mi nieprzerwanie od lat młodości. Dzięki niej wypełniam przestrzenie swojej wyobraźni.

– Został pan zwycięzcą w plebiscycie „Dziennika Zachodniego” i portalu naszemiasto.pl. Otrzymał pan tytuł Człowieka Roku 2013. Czym jest dla Pana to wyróżnienie?

– To wyróżnienie jest dla mnie czymś wyjątkowym. Jest to nagroda w postaci szacunku oddanych mi uczniów, studentów, mieszkańców oraz sąsiadów. Docenili oni człowieka, który w zaciszu swojego gabinetu stara się ciągle rozwijać, dokształcać i sukcesywnie pracować. Owocami tej pracy są książki, publikacje, artykuły oraz wynalazki.

– Szkoła Męskiego Stylu wyraża podziw wobec tak wspaniałych wynalazków, które przyczynią się do polepszenia standardu życia wielu pacjentów. Życzymy panu dalszych sukcesów na gruncie zawodowym oraz rozwoju pasji w życiu prywatnym.

Cezary Krawczyk

prof. dr hab. Cezary Krawczyk

Cezary Krawczyk

prof. dr hab. Cezary Krawczyk