– Nasz wizerunek musi być spójny z tym, co chcemy zaprezentować. Kiedy dobrze poznamy dress code biznesowy, odnajdziemy się w nim bez problemu. Istnieją jednak pewne granice, których nie możemy łamać – podkreśla pierwsza coolhunterka w Polsce i style coach Agnieszka Świst-Kamińska.

1. Skąd czerpie pani inspiracje do swojej pracy?

– Praca mnie inspiruje. Jeżeli kocha się to, co się robi, każdy dzień jest inspiracją do kolejnych działań. Tylko pracując z pasją, możemy dać z siebie to, co najbardziej wartościowe. Moda jest moją pasją, którą potrafię ubrać w przystępną formę przekazu, tak żeby każdy mógł się w niej odnaleźć.

 2. Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Czy pasują tylko czarno-białe zestawy?

– Rozmowa kwalifikacyjna jest jednym z trudniejszych spotkań, zwłaszcza jeżeli jest to pierwsza rozmowa o pracę. Każdy kandydat chce wypaść świetnie i zaprezentować się jak najlepiej. Zapomina często o wielu ważnych aspektach. Po pierwsze: strój musi być schludny, koszula lub bluzka wyprasowana, marynarka dopasowana. Unikajmy kwiecistych motywów, ostrych kolorów oraz mocnego makijażu. Pamiętajmy o zasadach przywitania i pożegnania z rozmówcą, a także o prawidłowym prowadzeniu rozmowy. Każda rozmowa ma wstęp i rozwiniecie. Powinna ona być konkretna i rzeczowa. Nasz wizerunek musi być spójny z tym, co chcemy zaprezentować.

3. Czy czerwona szminka pasuje na rozmowę kwalifikacyjną, czy jest odpowiednia tylko do kreacji wieczorowych?

– Czerwona szminka jest bardzo elegancka i nadaje często charakter całej stylizacji. Natomiast podczas rozmowy o pracę lub w czasie biznesowego spotkania musimy pamiętać o tym, aby nie rozpraszać naszego rozmówcy. Nie używamy więc szminki w ostrym kolorze. Neutralne barwy sprawią, że wypadniemy naturalnie i zagwarantują nam sukces.

4. Czy mężczyzna może nosić długie i rozpuszczone włosy, pracując w korporacji?

– Czy to korporacja, czy własna firma bardzo długie włosy nie przeszkadzają do momentu, kiedy nie są zaczesane lub spięte. Wszystko musi mieć swój ład i porządek, również włosy. Najważniejsze jest to, aby wyglądać schludnie, nie tracąc indywidualnego stylu i osobowości. Kiedy dobrze poznamy dress code biznesowy, odnajdziemy się w nim bez problemu.

5. Pracuję w biurze, gdzie obowiązuje dress code i mam dylemat. Mam tatuaż na ręce. Czy powinnam go ukryć pod koszulą z długim rękawem, gdy panuje temperatura 30 stopni Celsjusza?

– Koszula z długim rękawem obowiązuje zawsze – w każdej pracy i sytuacji biznesowej. Mamy do wyboru wiele przewiewnych materiałów z domieszką lnu, więc powinniśmy się czuć w takiej koszuli komfortowo. Koszula powinna mieć długi rękaw i wychodzić z pod marynarki. Istnieją pewne granice, których nie możemy łamać niezależnie od tego, czy posiadamy tatuaże, czy nie.