Twarz glutenowa, czyli dokładnie jaka? Dziś omawiamy czym się charakteryzuje, a także jak ją pielęgnować.

twarz glutenowa

Twarz glutenowa – czym się charakteryzuje?

Nie od dziś wiadomo, ze to w jaki sposób się odżywajmy, wpływa na naszą cerę. W końcu jesteśmy tym, co jemy. Prawda? 🙂 Okazuje się, że źle zbilansowana dieta ma negatywny wpływ nie tylko na nasz organizm, ale także wygląd. Stąd niejednokrotne problemy z wypryskami, suchą skóra, włosami czy też paznokciami. Ostatnio wyjaśniałyśmy, czym jest twarz nabiałowa. Dziś – twarz glutenowa. Czym się charakteryzuje? Zacznijmy od początku. U niektórych osób spożywanie produktów glutenowych może wywołać nadwrażliwość na gluten. To z kolei przejawia się w postaci:

  • opuchnięte, czerwone policzki,
  • ciemne plamy pigmentowe,
  • krostki na brodzie.

Nietolerancja i alergia na gluten

Pamiętajmy jednak, że istnieje:

1. Nietolerancja na gluten, czyli celiaka. Jej objawem klinicznym jest chociażby choroba Duhringa. Do zmian skórnych należy m.in.:

  • pęcherzyki,
  • rumienie,
  • grudki.

Zmiany skórne są bardzo często swędzące i powodują dyskomfort. Jeśli lekarz postawi diagnozę, to musi zostać wprowadzona dieta bezglutenowa

2.Alergia na gluten, która może mieć postać natychmiastową, co oznacza, że pojawia się w ciągu kilku minut od spożycia produktów glutenowych oraz późną, której objawy pojawiają się później. Są to nie tylko zmiany skórne w postaci pokrzywki, ale również wymioty, biegunki.

Co więcej, istnieje także nadwrażliwość na gluten. To takie przypadki, gdzie wykluczono zarówno celiakę, jak i alergię na gluten. W tym przypadku gluten powoduje różne niepożądane symptomy takie jak bóle brzucha i głowy, zaparcia, wzdęcia, uczucie zmęczenia, a także zmianami skórnymi

Twarz glutenowa – co robić?

Twarz glutenowa – jak się jej pozbyć? W przypadku twarzy glutenowej należy wyeliminować gluten z codziennej diety. Najlepiej skontaktować się z lekarzem.