Planując zakup butów, pod uwagę weź nie tylko fason i materiał, ale równie podeszwę. Podeszwa skórzana czy gumowa – którą z nich wybrać?

podeszwa skórzana czy gumowa

Podeszwa skórzana – wady i zalety

Nie ulega wątpliwości, że skórzana podeszwa jest elegancka i kojarzy się z wysokiej jakości obuwiem. Cienka podeszwa dodaje optycznie lekkości, co z pewnością sprawdza się szczególnie w wieczorowych outfitach. Ponadto, zapewniają wysoki komfort stopie, dlatego, że skóra to materiał, który oddycha i odprowadza część wilgoci na zewnątrz.

Ogromnym atutem jest również zdolność skóry do samoformowania pod kształt stopy, co poprawia komfort użytkowania. Nie można nie wspomnieć o jeszcze jednym, a mianowicie tym, że regeneracja skórzanych spodów jest dość prosta i wcale nie taka droga.

podeszwa gumowa czy skórzana

Mimo wielu zalet, to skórzana podeszwa ma też wady. Zastosowanie skórzanej podeszwy w butach jesiennych i zimowych nie zawsze będzie dobrym wyborem. Częste użytkowanie sprawia, że buty dość szybko się ścierają, a w efekcie podeszwa przemaka. Poza tym, w tych porach roku, gdzie warunki atmosferyczne są niekorzystne, niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja. Należy używać specjalnych preparatów takich jak tłuszcz do skór, które opóźniają ścieranie się podeszwy. Minusem jest również to, że używanie wszelkich środków nadaje butom poślizgu. Wystarczą nieodpowiednie schody, aby się poślizgnąć.

Podeszwa gumowa – wady i zalety

Podeszwa gumowa to dobry wybór szczególnie jesienią i zimą, ponieważ jest ona nieprzemakalna. Doskonale sprawdzi się, gdy jest deszcz, błoto czy spadł śnieg. Ponadto, guma świetnie izoluje stopę przed zimnym podłożem. W porównaniu do skórzanych podeszw wykazuje znacznie lepszą przyczepność do podłoża. Nie musisz obawiać się o upadek na śliskich schodach, marmurach czy płytkach.

Niestety gumowe spody mają także wady. Gumowa podeszwa jest wizualnie masywniejsza, a tym samym nieco mniej eleganckie. Oczywiście dużo tu zależy od indywidualnego gustu oraz okazji, na jaką wkładasz obuwie. Podezwy gumowe mają również ograniczone możliwości regeneracji. Nie zawsze jest możliwość estetycznego naprawienia.

Podeszwa skórzana czy gumowa – jaką wybrać?

Wbrew pozorom nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepsza jest podeszwa skórzana czy gumowa. Jak możecie przeczytać w poprzednich akapitach, obie podeszwy mają zarówno swoje wady, jak i zalety. 

Kupując obuwie na jesień i zimę lepszym wyborem będą modele z gumową podeszwą. Z kolei wiosną i latem z powodzeniem możesz sięgnąć po te, które mają podeszwę wykonaną ze skóry. Natomiast w innych przypadkah musisz zadecydować samodzielnie, mając na uwadze swój gust, okoliczności oraz potrzeby.

jaką podeszwę wybrać