Wrzuciłaś do prania ulubioną bluzkę, a po praniu okazała się, że się skurczyła? Niestety nie Ty pierwsza i nie ostatnia. takie rzeczy się zdarzają. Co zrobić żeby ubrania nie kurczyły się w praniu? Dziś podpowiadamy!

kurczenie ubrań w praniu

Dlaczego ubrania kurczą się w praniu?

Zanim opowiemy o tym, co robić żeby ubrania nie kurczyły się w praniu, trzeb wyjaśnić, dlaczego taka sytuacja ma w ogóle miejsce. Nie każda rzecz się kurczy. Zależy to chociażby od materiału. Niektóre wykazują nieco większą tendencję niż inne. Ponadto, podczas prania w zbyt wysokiej temperaturze, drobne włókna się rozluźniają. W efekcie koszula może zmniejszyć się nie o rozmiar, a nawet i o dwa! Głównym powodem kurczenia się ubrań jest nie stosowanie się do zaleceń producenta, czyli:

  • ustawienie nieodpowiedniego cyklu prania,
  • pranie w zbyt wysokiej temperaturze,
  • mieszanie wynikające z ruchów bębna.

Przyczyną może być również woda.

Co zrobić żeby ubrania nie kurczyły się w praniu

Co zrobić żeby ubrania nie kurczyły się w praniu?

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić żeby ubrania nie kurczyły się w praniu, to dobrze trafiłaś! Dziś przedstawimy kilka skutecznych sposobów. Stosowanie się do poniższych zasad znacznie zminimalizuje występowanie problemu.

  1. Zawsze czytaj zalecenia producenta, które znajdują się na metce. Oprócz informacji o kraju pochodzenia danej rzecz, skład materiału, znajdziesz tam zalecenia dotyczące prasowania, prania oraz suszenia. Stosuj się do nich, aby mieć pewność, że nie zniszczysz ani nie skurczysz ubrania. W przypadku gdy nie będziesz stosować się do zaleceń, możesz zniszczyć ubrania. Natomiast sprzedawca może odmówić ich reklamacji, ponieważ ciuch zniszczył się z Twojej winy.
  2. Nie wrzucaj do pralki rzeczy, których w niej prać nie można. Niektóre ubrania można prać tylko ręcznie. Jeśli taka informacja znajdzie się na metce, to nie pierz na własną rękę.
  3. Unikaj prania ubrań w za wysokiej temperaturze, ponieważ ubranie może się skurczyć.
  4. Segreguj ubrania. Staraj się sortować rzeczy według koloru orz temperatury prania. W ten sposób unikniesz kurczenia się ubrań.
  5. Wybierz odpowiedni cykl prania. W nowoczesnych pralkach masz często kilka, a nawet i kilkanaście trybów prania np. wełna, bawełna, ciemne ubrania.

Masz w domu pralkosuszarkę? Podchodź również do niej ostrożnie, ponieważ nie wszystkie ubrania mogą być w niej suszone.

Sposoby na skurczone ubrania

Szampon do dzieci

To jeden z popularnych sposobów. Wystarczy, że do miski z ciepłą wodą wlejesz troszkę szamponu, dodasz kilka kropel gliceryny. Następnie całość wymieszaj i namocz obkurczone ubrania. Po kilku minutach wyjmij je i rozłóż na ręczniku. W kolejnym kroku należy zawinąć ubranie wraz z ręcznikiem w naleśnik i pozostawić na około 10 minut. Po upływie tego czasu rozwiń ręcznik z rzeczą i ciuch ułóż na drugim, suchym ręczniku.

Roztwór z octu i sody oczyszczonej

Przygotuj miskę, wlej do niej wodę oraz dwie łyżki sody oczyszczonej. Do przygotowanego roztworu włóż skurczone ubranie i rozciągaj w wodzie. Pozostaw ciuch w wodzie na około godzinę. Po tym czasie dodaj szklankę octu i wypłucz, a na koniec rozwieś i poczekaj aż wyschnie.