Hummus, czyli pasta z ciecierzycy, to potrawa pochodząca z kuchni bliskowschodniej. W ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Za co ją tak cenimy? Dziś Wam powiemy.

Hummus pochodzi z arabskiego i oznacza dosłownie ciecierzycę. Potrawa ta to gładka pasta, którą wykonuje się z gotowanych do miękkości ziaren ciecierzycy z dodatkiem tahini (czyli pasta z sezamu), soli, czosnku, oliwy z oliwek i soku z cytryny.

Ciecierzyca jest świetnym źródłem białka o dużej wartości odżywczej. Jej połączenie z tahini, które dostarcza aminokwasu metioniny, czyni białko z całej potrawy bardziej dostępnym dla organizmu. W związku z tym, po hummus chętnie sięgają wegetarianie i weganie.  Dodatkowo hummus posiada żelazo. Hummus to także skarbnica składników mineralnych. Znajdziemy m.in. wapń, miedź, cynk, żelazo, a także selen. Jak wiadomo, miedź odpowiada za stabilną strukturę szkieletu, ponieważ wzmacnia wiązania miedzy kolagenem i elastyną. Ponadto hummus jest bogaty w błonnik pokarmowy, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego układ trawiennego. Błonnik zapewnia uczucie sytości, a także reguluj rytm wypróżnień. Cieciorka jest rośliną strączkową, dlatego polecana jest osobo, które mają podwyższony poziom cholesterolu, bowiem obniża go. Ciecierzyca zawiera saponiny i kwas fitowy. To substancje, które chronią przed czynnikami rakotwórczymi.