Kultowy, nieśmiertelny klasyk. Wiecznie młoda i nadal modna. Początkowo powstała z myślą o motocyklistach, obecnie wisi niemalże w każdej męskiej szafie. Mowa o popularnej ramonesce, która podbiła serca niejednego mężczyzny. Jej historia zaczyna się już w XX wieku. W 1928 roku bracia Schott nawiązali współpracę z firmą Beck Industries, która w tamtych czasach była jednym z największych dystrybutorów Harleya-Davidsona w Stanach Zjednoczonych.  Irving miał dla nich zaprojektować i wyprodukować krótką skórzaną kurtkę dla motocyklistów. Był to zupełnie nowy produkt, ponieważ w tamtych czasach podstawowym okryciem wierzchnim motocyklistów były długie płaszcze z nieprzemakalnego płótna. Bracia przygotowali kilka wersji kurtkę. Jednak do produkcji wszedł model – archetyp ramoneski. Kurtka charakteryzowała się metalowym skośnym suwakiem. Miał on zapobiegać fałdowaniu się przedniej części kurtki. W ten sposób powstała pierwotna wersja ramoneski – szyta była z końskiej skóry. Z biegiem lat ramoneska zyskała na popularności. Coraz częściej wybierały ją gwiazdy Hollywood i coraz częściej pojawiała się na dużym ekranie. Popularność na wielkim ekranie zapewnił ramonesce m.in. Marlon Brando w filmie z 1953 roku „The wild One”, wcielający się w rolę przywódcy gangu motocyklowego,  a także John Travolta w kultowym filmie „Grease” (1978), a nawet Johnny Depp w „Cry Baby”.

ramoneska2

Kurtki skórzane cechuje szereg bardzo wyraźnych zalet, których nie sposób pominąć. Przede wszystkim jest to inwestycja na kilka lat. Nie musicie się obawiać Panowie, że wyjdzie ona z mody. Ponadto jakość wykonania pozwoli na jej długoletnie użytkowanie. Taką kurtkę można nosić na wiele sposobów i w każdym sezonie. Wiosną zakładamy pod nią jedną warstwę np. t-shirt, natomiast w okresie jesienno-zimowym ubieramy pod nią ciepły polar lub sweter. Ramoneska doda pazura każdej stylizacji.

Ramoneskę można nosić zarówno w wersji causalowej jak i smart causalowej i eleganckiej. Wybierając wersję smart causalową lub elegancką, pamiętajcie, aby kolorystyka była ograniczonana, np. dopasujcie pasek, buty do koloru kurtki lub swetra, który nosicie pod kurtką. W przypadku mniej formalnych stylizacji z kurtką skórzaną macie do wyboru bardzo wiele możliwości. Możecie wybrać t-shirt z ciekawym napisem i nosić rozpiętą kurtkę. Tutaj wszystko zależy od Waszej inwencji twórczej.