Konturowanie to modelowanie twarzy, które ma na celu podkreślenie jej zalet oraz ukrycia wad. Taka metamorfoza jest możliwa dzięki wykorzystaniu kosmetyków takich jak: podkład, korektor, rozświetlacz i bronzer. Ponadto, obecnie na rynku można znaleźć palety do konturowania twarzy, które składają się z jasnego i ciemnego odcienia, za pomocą których konturujemy twarz. Palety do modelowania pozwalają na delikatne wyszczuplenie twarzy, a także na zmianę jej kształtu. Konturowanie twarzy opiera się na trzech zasadach:

-Jasne, rozświetlające uwypukla (uwydatnia, wysuwa na pierwszy plan)

– Ciemne, matowe daje wrażenie głębi (zmniejsza, ukrywa)

– Linie poziome poszerzają, pionowe i ukośne wydłużają

Wyróżniamy 2 typy konturowania:

1.Na mokro:

Metoda konturowania wykorzystująca produkty o wilgotnej lub płynnej konsystencji. Świetnie wykonane konturowanie na mokro musi być dobrze wtopione w skórę oraz naturalnie wycieniowane. Dlatego to tej metody używamy wszelkiego rodzaju gąbeczek i beauty blenderów. Dobrze sprawdzą się również pędzle z włosia syntetycznego o płasko ściętej główce.  Modelowanie na mokro jest łatwiejszą metodą, a ewentualne błędy można łatwo naprawić. Ponadto jest bardzo trwała, a po wyschnięciu nie osypuje się. Rola korektora, jaśniejszego kosmetyku, ma za zadanie uwydatnić i podkreślić. Dzięki niemu m.in. zaznaczysz kąciki oczu, wyszczuplisz nos, uwypuklisz jego czubek oraz szczyty kości policzkowych. Zaś ciemny kolor w konturowaniu na mokro posłuży do ukrycia, wyszczuplenia i wyostrzenia rysów.

2.Na sucho:

Konturowanie wykonujemy przy użyciu prasowanego bądź sypkiego bronzera, różu i rozświetlacza. Ten etap konturowania pogłębia efekt jaki uzyskaliśmy konturowaniem na mokro oraz dodaje koloru cerze za sprawą różu do policzków. Ponadto, jeśli zależy nam na delikatniejszym efekcie, pomijamy  etap z modelowania mokrego i przechodzimy do produktów prasowanych. Do aplikacji metodą suchą będą przydatne wszystkie pędzle z włosia naturalnego, szczególnie te stworzone do różu i bronzera. Mokre produkty utrwalamy pudrem sypkim lub prasowanym. Pod oczy możemy zastosować jaśniejszy puder, który utrwali korektor,  a jednocześnie odświeży, a także rozjaśni tą partię twarzy. Wybrane partie przyciemniamy matowym bronzerem  o chłodnej tonacji – pamiętajmy, aby był bez drobinek! Zaś twarz ocieplamy zaś bronzerem o ciepłej tonacji. Na szczyty kości policzkowych, grzbiet nosa, pod łukiem brwiowym oraz na łuk kupidyna aplikujemy rozświetlasz. Na koniec używamy różu, dzięki któremu uzyskamy świeży, dziewczęcy rumieniec. Ponadto pięknie modeluje on kości policzkowe.

Przy wykonywaniu konturowania, wyznacznik stanowi kształt naszej twarzy.

Twarz owalna:

To najbardziej pożądany kształt, który chcemy osiągnąć. Warto wydobyć tutaj atuty kształtu twarzy poprzez rozprowadzenie ciemnego odcienia od początku kości policzkowych do góry, w kierunku skroni.

Twarz okrągła:

Aby wysmuklić okrągłą twarz, nakładamy ciemny odcień pod kości policzkowe i rozprowadzamy go na dół w kierunku brody.

Twarz kwadratowa:

Jeśli masz twarz kwadratowa, konturowanie ma na celu wydłużenie i wysmuklenie jej. Nałóż ciemny odcień na kości policzkowe i wetrzyj w kierunku do wewnątrz.

Twarz podłużna:

Kształt ten należy optycznie poszerzyć oraz zaokrąglić policzki. Jak to zrobić?  Cień nakładamy poziomo w kierunku do środka twarzy.