Ogródek jako męskie hobby od lat zyskuje na popularności. Panowie coraz chętniej pielęgnują swoje zielone miejsce na ziemi. Dlaczego ogrodnictwo to świetne hobby?

męskie hobby ogród

Dlaczego ogrodnictwo jest takie popularne?

Jeszcze jakiś czas temu posiadanie ogrodu było przywilejem arystokracji i kościoła. Zapewne każdy z nas kojarzy z literatury piękne, oszałamiające zielone tereny, które okalały dwory i pałace. Wraz z upływem czasu zaczęto rozpowszechniać ogrody również innym ludziom, aż w końcu zaczęły powstawać zespoły ogrodowe.  Co ciekawe, ogródki działkowe zaczęły masowo powstawać w czasie PRL. Były głównie zlokalizowane w miastach, a także na jego obrzeżach, aby osoby pracujące mogły wypocząć po pracy, ale nie wyjeżdżając zbyt daleko. Dziś liczba zagospodarowanych działek z roku na rok rośnie, a ludzie zaczynają doceniać zalety posiadania własnego ogródka. Zauważono je przede wszystkimi podczas pandemii, kiedy zamknięci w czterech ścianach, nie mogliśmy wybrać się na wycieczki. Kto mieszka w domu i ma kawałek terenu zielonego lub zagospodarowaną działkę w zespole ogrodów, ten może korzystać z nich o każdej porze i w każdej sytuacji.

ogródek pasja

Ogródek jako męskie hobby

Zgodzicie się z nami, że własny ogródek to doskonała sprawa. W końcu nie ma nic przyjemniejszego, niż weekendowy relaks na kocyku w ogródku, obok rozłożony, niewielki basen, a do tego piknik z uprawianych, własnych warzy. Wbrew pozorom ogrodnictwo to nie łatwe zadanie. Prowadzenie ogrodu to ciężka praca, która jest czasochłonna, a do tego wymaga zaangażowania oraz cierpliwości. Na ogród składa się nie tylko sadzenie roślin, ale również wyrywanie chwastów, które nie jest przyjemne. To wszystko wymaga również podstawowej wiedzy z zakresu ogrodnictwa oraz umiejętności. I choć wiele osób wciąż uważa, że sadzenie warzyw to domena kobiet, jest całkowicie w błędzie! Ogródki coraz chętnie prowadzą Panowie. Nie tylko sadzą rośliny, ale również zajmują się innymi zadaniami.

Czy warto mieć własny ogród? Działka to dobry pomysł, o ile lubisz spędzać czas na łonie natury. Doskonale sprawdzi się niezależnie czy masz rodzinę, czy też nie. Do najważniejszych zalet posiadania ogródka zalicza się:

  • prywatne zielone miejsce relaksu – nie ma najmniejszej wątpliwości, że nerwy najlepiej ukoi wyjście na dwór i wyciszenie się na łonie natury. I nie ma lepszego miejsca niż własny kawałek zielonej trawy. Wiosną i latem możesz dodatkowo robić różne imprezy np. z okazji urodzin, grille i zapraszać swoich znajomych oraz rodzinę,
  • ekologiczne warzywa – ogródek to przede wszystkim własne, ekologiczne uprawy. Uwierz, że warzywa i owoce z własnego ogródka smakują o wiele lepiej!
  • raj dla majsterkowiczów – znajomi i rodzina nazywają Cię złotą rączką? Jeśli tak, to możesz się wykazać swoimi umiejętnościami! Dla dzieciaków stwórz domek dla dzieci, a dla siebie i żony przygotuj szklarnię na warzywa i miejsce na rozpalenie ogniska lub grilla!

Niewątpliwą zaletą ogrodu jest również to, że perfekcyjnie ukazuje zmienność, postrzega pory roku i łączy ludzi z matką

ogródek jako meskie hobby

Jak kupić ogródek działkowy?

O ile dbanie o ogródek to trudne za danie, o tyle zakup ogródka działkowego nie jest wyzwaniem. Możesz poszukać oferty na portalach, takich jak olx, na grupach na facebooku, popytać znajomych. Ofert nie brakuje i jeśli masz odłożone pieniądze, to z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Jeszcze kilka lat temu ogródek działkowy koszt9ował zaledwie kilka tysięcy. Obecnie musisz liczyć się z wydatkiem ponad 20 tysięcy złotych. Warto również zadzwonić do zespołu ogrodowego oraz zapytać o wolne działki, które są na sprzedaż. Zdarza się, że stoją one zaniedbane i opuszczone przez wiele lat. Czekają, aż znajdzie się nowy właściciel i je na nowo zagospodaruje.