Kardigan to sweter zapinany od dołu do góry. Zazwyczaj na guziki, które często stanowią element ozdobny lub na zamek. Swoją nazwę zawdzięczają angielskiemu generałowi Jamesowi Thomasowi Brudenellowi – hrabiemu Cardigan. Podczas wojny krymskiej, Anglik zapoczątkował wśród swoich oficerów trend rozcinania wełnianych swetrów. Wraz z upływem czasu, rozwiązanie to cieszyło się coraz większą popularnością. W końcu na stałe weszło do świata mody.

Kardigan to must have w jesienno-zimowej garderobie każdego mężczyzny. Klasyczny kardigan ma wiele zalet. Po pierwsze, łatwo się go zakłada i ściąga. Po drugie, eksponuje koszulę i krawat. Po trzecie, można go nosić pod marynarkę. Po czwarte, wygląda zarówno dobrze w wersjach casualowych jak i nieco bardziej eleganckich. Odpowiedni krój i kolor swetra równie dobrze sprawdzi się połączeniu z dżinsami i zwykłym t-shirtem. Pamiętaj jednak, aby do wzorzystego kardiganu, wybrać gładki jednokolorowy t-shirt i vice versa – przy jednokolorowym swetrze możesz zaszaleć ze wzorami na koszulkach. Jeśli jesteś miłośnikiem młodzieżowego stylu, postaw na kolory oraz wszelkie dodatki w postaci zamków, zatrzasków. Rozpinane swetry w eleganckiej odsłonie to świetny wybór zarówno dla miłośników zabawy modą, ale i mężczyzn ceniących sobie klasykę i tradycyjnie podchodzących do mody. Kardigany dobrze komponują się z eleganckimi spodniami. Dlatego stanowią alternatywę dla marynarek. W ten sposób uzyskamy nieco mnie formalną stylizację, ale wyszukaną. Można je nosić również pod marynarkę.

 Pamiętaj, że przy wyborze kardiganu należy kierować się swoją sylwetką. Dla Panów szczupłych i bardzo szczupłych najlepsze będą z jednorzędowym zapięciem i dopasowane fasony. Panowie ze sportową, mocną sylwetką powinni wybrać dwurzędówkę lub zapinany na zamek.