Testosteron to podstawowy męski hormon płciowy, należący do grupy androgenów. Produkowany głównie w jądrach, ale niewielka jego ilość powstaje także u kobiet w jajnikach, co jest naturalne i jak najbardziej prawidłowe. Testosteron ma działanie anaboliczne, które powoduje zatrzymywanie w organizmie sodu, potasu, fosforu, zmniejszanie katabolizmu oraz korzystny wpływ na wzrost masy mięśniowej i gęstość kości. Wraz z wiekiem spada. Jak w sposób naturalny go podnieść ? Dziś odpowiemy na to pytanie.
- Cynk.
Cynk hamuje aktywność enzymu aromatazy, chroniąc przed przekształcaniem testosteronu w estrogen. Wspomaga również w produkcji dobrej jakości spermy oraz zapobiega problemom z prostatą. Warto jeść produkty bogate w cynk: chude mięso, przetwory mleczne, produkty pełnoziarniste, fasola, jajka.
- Kwasy tłuszczowe.
kwasy tłuszczowe nasycone oraz kwasy tłuszczowe jednonienasycone są najlepszymi predyktorami testosteronu. Dobre źródła tych kwasów tłuszczowych to np.: awokado, masło i oliwa z oliwek.
- Witamina D.
Witamina D jest bez wątpienia, w kontekście produkcji testosteronu, najważniejszą z witamin. Ważna dla odporności, produkcji spermy, testosteronu i dobrego libido. Źródła witaminy D w pożywieniu to np.: krewetki, tuńczyk, mleko, jajka i masło.
- Kwasy Omega-3.
Produkty bogate w te kwasy to m.in.: ryby, olej lniany
- Witamina C.
Witamina C nie tylko wpływa na pracę nadnerczy, ale również redukuje działanie aromatazy.
6.Antyoksydanty i witaminy B.
Chronią przed stresem oksydacyjnym. Witaminy A, C, E oraz selen wpływają na poprawne funkcjonowanie systemu hormonalnego. A,B i E są konieczne dla produkcji testosteronu. Warto jeść produkty zawierające witaminę B6: pieczywo pełnoziarniste, ciemne kasze, kakao, ciemna czekolada, kiełki, orzechy
- Magnez.
pieczywo pełnoziarniste, ciemne kasze, kakao, ciemna czekolada, kiełki, orzechy
- Pozbycie się nadwagi.
Im więcej tłuszczu tym więcej aromatazy, która powoduje przekształcenie testosteronu w estrogen. Jednak nie należy stosować restrykcyjnych diet, bo mogą zmniejszyć produkcję testosteronu.
Pamiętaj jednak, że alkohol, niedobór snu, nadmiar stresu, soja i jej przetwory, nadmiar cukrów prostych (słodycze), nadmiar produktów wysokotłuszczowych (fast-foody, tłuste mięsa, masło, śmietana, majonez, smalec) mogą zaburzać produkcję testosteronu. W związku unikaj rzeczy wyżej wymienionych.
Dodaj komentarz