Zima zbliża się wielkimi krokami. A wraz z nią śnieg i mróz. Oprócz grubych swetrów i skarpet, niezbędna okaże się gruba, ciepła kurtka zimowa. A kupno odpowiedniej to nie lada wyzwanie. Zdarza się, że zaopatrując się w zimówki, kupuje się te, które dobrze wyglądają, ale nie utrzymują ciepła i nie są dobrej jakości. Dziś podpowiadamy jak wybrać dobrą, zimową kurtkę, która ogrzeje w mroźne dni.

Porządna kurtka kosztuje sporo, ale w tej kwestii nie ma co oszczędzać. Kupowanie kurtek z górnej półki zazwyczaj jest udaną i długoletnią inwestycją.

Zimą sprawdza się legendarny model wojskowy, parka np. marki Bomboogie lub Diesel, która stanowi jeden z najbardziej popularnych modeli. Decydując się na legendarny fason, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim kurtka powinna mieć odpinany kaptur, najlepiej z futerkiem, także odpinanym. W przypadku wiatru czy dużych mrozów, kaptur będzie chronił dodatkowo naszą głowę. Ważny jest również wysoki kołnierz, aby móc zapiąć się pod samą szyję. Dzięki temu ochronicie się przed silnym wiatrem. Przy suwaku powinna być kryjąca go listwa. Istotne są też ściągacze przy rękawach. W przypadku, gdy rękawy są szerokie, możecie je wtedy ściągnąć i wiatr nie będzie podwiewał.

parka męska

Oprócz parek, warto zaopatrzyć się w kurtkę puchową, które ma w swojej ofercie m.in. Michael Kors i marka Cinque. Podstawowym i najważniejszym zadaniem kurtki zimowej jest utrzymanie ciepła i zatrzymanie wilgoci. Dlatego bardzo ważny jest rodzaj wypełnienia takiego okrycia wierzchniego: puch lub wypełnienie syntetyczne. Obydwa mają dobre właściwości grzewcze, jednak istnieją między nimi różnice. Wypełnienie puchowe(pierze lub pióra) zapewnia dużo ciepła. Świetnie sprawdza się przy dużych mrozach, gdy powietrze jest suche. Dodatkowo kurtki często mają membranę przeciwdeszczową, dzięki której są odporne na działanie wilgoci. Niestety bez membrany, gdy ulegnie zawilgoceniu traci właściwości izolacyjne. Natomiast wypełnienie syntetyczne jest odporniejsze w wilgotnych warunkach, jednak zapewniają nieco mniej ciepła. Sprawdzają się najlepiej, gdy temperatura nie jest zbyt ujemna i waha się wokół zera. Oprócz wypełnienia, zwróćcie także uwagę na tkaninę zewnętrzną. Powinna być lekka, wodoodporna i oddychająca. Szczególnie ważna jest wodoodporność, gdyż naturalny puch łatwo wchłania wilgoć i staje się ciężki. Decydując się na zakup kurtki, oprócz materiału i wypełnienia należy zwrócić uwagę na jakość podszewki. Zazwyczaj wykonana jest z materiałów syntetycznych. Powinna być w miarę gruba oraz mocna, aby się nie ścierać.

kurtka puchowa

Ciekawy wybór stanowi również płaszcz wełniany np. marki JOOP! lub Reiss który bardzo dobrze ogrzewa. Najlepiej będzie jeśli zawartość wełny wynosi 100% (np. marki Joseph).

płaszcze wełniane

Decydując się na zakup, wybierajmy modele minimalistyczne i w stonowanych kolorach, aby nadały się do wielu stylizacji. Jeśli lubisz bawić się modą, postaw na jeden model w intensywnym kolorze, ozdobiony aplikacjami – z pewnością przykujesz uwagę innych. Jednak pamiętaj, że najważniejsze jest wykonanie, design w tym przypadku zajmuje drugie miejsce. Ma być przede wszystkim ciepło.