Styl skandynawski to współcześnie jeden z najpopularniejszych trendów w aranżacji domów i mieszkań. Czym się charakteryzuje? Co należy wybrać, aby urządzić mieszkanie w tym stylu? Dziś odpowiadamy na te pytania.

Aranżacja wnętrza w stylu skandynawskim to przytulne i przestrzenne wnętrze nawiązujące do klimatu chłodnej klimatycznie, ale za to gościnnej i domowej atmosfery Północy. Charakteryzuje się czystością formy i stonowanymi barwami: bieli, szarości, i brązu. Akcentem mocno charakterystycznym dla architektury skandynawskiej jest naturalne drewno.

We wnętrzach stylu skandynawskiego dominują jasne, naturalne barwy: biel, szarości, beże. Dają one efekt świeżości, optycznie powiększają pomniejszenia oraz rozjaśniają nie. Są równoważone przez ciemne odcienie grafitu czy też brązu poprzez kontrastowe pomalowanie jednej ściany waśnie w ciemniejszym odcieniu. Charakterystyczna dla tego stylu jest także bielona cegła.

Meble w aranżacji w stylu skandynawskim są najczęściej wykonane z jasnego drewna. Czasami maluje się je na kolor biały lub szary. W stylu skandynawskim, podłoga najczęściej wykonana jest z drewna. Drewniane podłogi są albo w naturalnym odcieniu albo wybielone stosuje się zabieg bielenia lub maluje kryjącą farbą na biało.

1

Ważne jest również oświetlenie. W tym stylu rzadko korzysta się z firanek i zasłon w oknach, bowiem zastępuje się je roletami. Sprawia to wrażenie, że wnętrza są jasne i pełne naturalnego światła. Jeśli jednak chcesz postawić na zasłony, wybierz te z lekkich, lnianych materiałów, które nie będą zatrzymywały słonecznych promieni. Sztuczne oświetlenie zaś wybiera się w minimalistycznej formie. Zazwyczaj są to metalowe bądź szklane lampy, które świetnie komponują się z drewnianymi meblami i naturalną podłogą. Często można spotkać również papierowe abażury o różnych kształtach.

4

Dodatki w stylu skandynawskim to przede wszystkim poduszki i narzuty wykonane z tkanin: lnu, wełny lub bawełny. Charakterystyczne są także świeczniki, ramki na zdjęcia czy wazony w designerskiej formie i bogatej kolorystyce. Mają na celu ożywienie wnętrza.

 2