Kasza jaglana jest znana i stosowana od lat. W ostatnim czasie zyskałą jednak wyjątkową popularność, z uwagi na rosnące zainteresowanie produktami bezglutenowymi. Kasza jaglana jest, bowiem produktem wolnym od glutenu, dzięki czemu mogą ją jeść osoby chore na celiakię, zmagające się z alergią na gluten i osoby, które z różnych, innych powodów unikają glutenu w diecie.

Kasza jaglana cieszy się także popularnością wśród osób, które stawiają na fit słodkości, bowiem można ją wykorzystywać w wielu ciekawych przepisach. O właściwościach kaszy jaglanej opowie Nam dietetyk Sylwia Witek z bloga sylwiawitek.pl. Jedak przed tym przygotowałyśmy wspólnie z Sylwią i Vivio  przepis na rafaello bez cukru z kaszy jaglanej. Palce lizać!

Składniki:
-kasza jaglana – dwa woreczki po 100g lub szklanka, do kupienia w cosdlazdrowia.pl
-wiórki kokosowe
-opcjonalnie mąka kokosowa (jeśli nie masz, zastąp ją wiórkami kokosowymi)
-1,5 szklanki mleka
-migdały
-olejek migdałowy
-opcjonalnie: miód, ksylitol według uznania

Przygotowanie:

1.Kaszę wysypujemy na sitko i przemyć wodą, aby pozbyć się goryczą.
2.Kaszę zalewamy mlekiem i gotujemy do momentu, aż kasza wsiąknie całe mleko.
3.Do kaszy dodajemy mąkę kokosową lub wiórki kokosowe oraz opcjonalnie miód/ksylitol.
4.Formułujemy kuleczki, do których wsadzamy migdał
5.Kuleczki obtaczamy wiórkami kokosowymi.
6.Odstawiamy do ostygnięcia i wkładamy do lodówki (najlepiej na całą noc).
7. Delektujemy się smakiem 🙂

Agnieszka Świst-Kamińska: Dlaczego kasza jaglana określana jst jako „królowa kasz”?

Sylwia Witek: Kasza jaglana zyskała miano królowej kasz, dzięki wysokiej ilości żelaza w składzie, chroniącym przed anemią. Zawiera też dużo magnezu, potasu i miedzi. W sporych ilościach występują  w niej witaminy z grupy B. Zawiera, w porównaniu do innych kasz, duże ilości lecytyny, niezbędnej dla prawidłowego działania układu nerwowego, pamięci i koncentracji. Lecytyna wpływa m.in. na elastyczność naczyń krwionośnych, zapobiegając odkładaniu się blaszki miażdżycowej w żyłach oraz regulując poziom cholesterolu we krwi.

-Dlaczego jaglankę je się na śniadanie?

-Popularna jaglanka na śniadanie jest źródłem energii, a, dzięki dużej zawartości krzemu, spożywana regularnie przyczynia się do poprawy kondycji skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Jako królowa kasz ma też  działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze i podnosi odporność.

-Kiedy warto sięgnąć po kaszę jaglaną?

-Dieta bogata w kaszę jaglaną sprawdzi się w okresach przeziębienia i grypy. Kasza jaglana ma, bowiem, silne działanie “wysuszające”, a tym samym zapobiega tworzenia się śluzu i może przyczyniać się do zmniejszenia ilości uciążliwego kaszlu. Wykazuje też działanie przeciwzapalne.

-Komu poleca Pani kaszę jaglaną?

-Kasza jaglana polecana jest osobom borykającymi się często z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, takimi jak biegunki, wymioty i niestrawność. Jej zaletą jest konsystencja, która pozwala “przemycić” ją do różnych dań. Kasza dobrze komponuje się z mięsem, warzywami, ale też słodkimi daniami, np. stanowi bazę do deserów. Właściwie przyrządzona może stać się ulubienicą nawet najbardziej wybrednego niejadka wśród dzieci :).

-Jak przechowywać i przygotowywać kaszę jaglaną?

-Kasza jaglana, podobnie jak owsiana, nie może być długo przechowywana w worku lub otwartym słoiku (z dostępem powietrza). Wynika to z wysokiej zawartości tłuszczu, który powoduje, że niewłaściwie przechowywana kasza szybko jełczeje i staje się gorzka. Dodatkowo przed gotowaniem należy ją przepłukać pod bieżącą wodą. Kaszę należy gotować z wodą w proporcji 1:3. Do smaku można dodać odrobinę soli, oleju lub masła. Kaszę należy gotować pod przykryciem, na niewielkim ogniu, przez ok. 20 minut. Kiedy wchłonie całą wodę jest już gotowa do spożycia.

„Kasza jaglana to produkt znany od dawna. Obecnie cieszy się coraz większą popularnością, co należy uznać za pozytywne, ponieważ jest to jeden ze zdrowych produktów. Niewątpliwą zaletą kaszy jaglanej jest fakt, że sprawdza się zarówno w słonych, jak i słodkich produktach, dzięki czemu ma szerokie zastosowanie w kuchni.” – podsumowuje Sylwia Witek. A Wy lubicie kaszę jaglaną?