Zakup obuwia on-line ma niewątpliwie wiele zalet. Wybór modeli, kolorów, wzorów i rozmiarów jest niemalże nieograniczony. Ponadto możemy przebierać wśród marek, do których na co dzień nie mamy dostępu. Jednakże warunkiem udanych zakupów w Internecie jest prawidłowego dobranie rozmiaru. A bywa to ryzykowane i stanowi nie lada wyzwanie. Dziś podpowiadamy jak należy wybierać rozmiar, aby nie trzeba było odsyłać butów.

Długość stopy:

Podstawową kwestię stanowi prawidłowe zmierzenie długości stopy. Należy pamiętać, że przy wyborze obuwia nie kierujemy się tylko i wyłącznie sklepową numeracją. Numery traktujemy pomocniczo, ponieważ rozmiarówka jest różna. Nie zawsze rozmiar 38 jest taki sam. Najważniejsza jest długość stopy. Panie, które mają problemu ze stopami, puchną im, muszą również brać ten fakt pod uwagę. Stopę możemy zmierzyć odrysowując ją na czystej kartce papieru. Następnie zmierz długość stopy odrysowanej od pięty do najdłuższego palca. Jeśli będziesz nosiła buty do skarpet czy rajstop, załóż je do pomiaru. Warto sugerować się długością wewnętrznej wkładki. Zmierz ją, a potem sprawdź w jakim rozmiarze wypada w sklepie internetowym. Sklepy zazwyczaj dołączają informację o długości wkładki do każdego rozmiaru. I pamiętaj, że nie zawsze nr 38 to wkładka 24,5! Przyjmuje się też, że wkładka powinna być dłuższa od długości stopy o 3-6 mm. W wielu przypadkach występują między rozmiarami połówki. Wynoszą one połowę całego rozmiaru i pozwalają na dokładniejsze dopasowanie obuwia do stopy. To bardzo przydatne zwłaszcza w przypadku obuwia sportowego, specjalistycznego, a także szpilek.

Oznaczenia:

Przy wyborze obuwia należy także pamiętać na oznaczenia. Numeracje różnią się, bowiem obowiązuje inny system miar. Jeśli dokładna długość nie została podana, poproś sprzedawcę i wysłanie Ci wielkości, podane w centymetrach.

Typ obuwia:

Musimy pamiętać, że każdy typ obuwia ma nieco inną specyfikę. Buty letnie przylegają do stopy i nie powinniśmy dodawać zbyt wiele do wymierzonej długości stopy i kupować w tym samym wymiarze. Czółenka i baeriny wybieramy kapkę większe, ponieważ musza posiadać miejsce, ale jednocześnie przylegać do stopy,Buty zimowe, zabudowane, można kupić większe, ponieważ dodatkowo będziemy nosić skarpetkę. Często wybiera się rozmiar większy, aby móc zmieścić w bucie grubą wkładkę.

Buty na indywidualne zamówienie:

W przypadku butów na zamówienie, sytuacja wygląda nieco inaczej. Oprócz długości stopy, potrzebne będą inne pomiary. Pierwszy z nich to obwód stopy przez palce. Aby go zmierzyć, stań całym ciężarem ciała na centymetrze krawieckim i zmierz obwód stopy od miejsca, w którym wyrasta mały palec do miejsca tzw. haluksa (czyli kości przy dużym palcu). Drugi pomiar to obwód śródstopia pomiar analogiczny. Centymetr umieść za haluksem, tam gdzie stopa jest węższa.