Najczęściej chorujemy jesienią i zimą. Niskie temperatury, wiatr, śnieg oraz mróz powodują osłabienie naszego organizmu. Katar, kaszel, dreszcze i ból gardła to jedne z objawów przeziębienia, które potrafi być bardzo uciążliwe. Wiele osób od razu faszeruje się lekami. Jednakże proste, domowe patenty mogą okazać się równie skuteczne. Dziś przedstawiamy kilka z nich.

spsooby na przeięibienie

Czosnek

Czosnek działa antybakteryjnie dlatego też jest niezbędny przy jakichkolwiek infekcjach. Najlepiej zjeść świeżo obrany ząbek czosnku. 10 minut przed tym najlepiej jest go rozgnieść, bowiem wtedy otwierają się błony komórkowe, które uwalniają  allinazę – enzym, pod wpływem którego powstają związki wykazujące działanie antybiotykowe.
Syrop z cebuli

Choć „danie” na pewno odstrasza, to jednak jest bardzo skuteczne. Cebula  bowiem działa bakteriobójczo. Wystarczy drobno posiekaną cebulę ułożyć warstwami i zasypać cukrem lub miodem. Następnie odstawić w ciepłe miejsce lub do miseczki z ciepłą wodą, aby wydzielił się sok.

Syrop z buraka

Jeśli nie możecie przekonać się do syropu z cebuli, polecamy zamienić ją na buraki. Przepisów na syrop z buraka jest mnóstwo. My podamy jeden z nich. Należy odkroić czubek buraka i wydrążamy niewielki otwór, do którego wsypujemy cukier. Podgrzewamy buraka na palniku (pamiętaj, aby ogień był mały!) ok 20 minut. Następnie czekamy jak się troszkę ostudzi i mamy syrop gotowy do spożycia. Najlepiej pić go jak jest jeszcze ciepły.

Płukanie gardła szałwią i rumiankiem

Przy zapaleniu gardła warto sięgnąć po szałwię, która ma właściwości przeciwzapalne. Należy  zaparzyć, a następnie płukać gardło. Jeśli nie macie szałwii, możecie ją zastąpić rumiankiem, który działa także przeciwgorączkowo.

Mleko z masłem i miodem

To niezastąpiona mikstura. Jak ją przyrządzić? Do gorącego mleka dodać łyżkę masła oraz miody. Następnie wypić. Świetnie sprawdza się na ból gardła, bowiem nawilża ścianki, a także na uporczywy kaszel.

Okłady z kapusty

Kapusta chroni przed infekcjami, przeziębieniami, kaszlem, grypą, stymuluje odporność organizmu i produkcję przeciwciał, dlatego warto po nią sięgnąć podczas przeziębienia. Okład przygotowujemy z wymytych liści kapusty i rozgniecionyk, tak aby puściły soki. Następnie przykładamy liście np. na klatkę piersiową (leczy kaszel) lub na gardło (leczy zapalenie gardła).

Inhalacja

Na katar i zatkany nos najlepiej sprawdzi się inhaacja z dodatkiem ziół czy też olejków eterycznych. W aptece lub sklepie zielarskim zakup suszne zioła np. rumianek. Następnie przygotuj miskę oraz czysty ręcznik. Zioła wrzuć do miski i zalej wrzątkiem. Przykryj głowę .

Pamiętaj jednak, że domowe sposoby na przeziębienie nie zastępują leczenia farmakologicznego, tylko je wspomagają. Jeśli objawy choroby nasilają się, należy umówić się na wizytę lekarską.

ręcznikiem i pochyl się nad miską i wdychaj spokojnie parę nosem i wydmuchuj ustami przez kilka minut. Inhalacje działają odkażająco i rozrzedzają zalegającą wydzielinę.