Dzień wesela to wyjątkowy moment, do którego każda panna młoda przygotowuje się niezwykle starannie, dbając o wszystkie szczegóły ślubnej stylizacji.

Agnieszka Świst-Kamińska

Agnieszka Świst-Kamińska

Każda, nawet najbardziej nowoczesna kobieta, poszukuje informacji na temat weselnych tradycji. Podobno dzień ślubu powinno się zaplanować w miesiącu posiadającym w nazwie literkę „r”. Z pokolenia na pokolenie przekazuje się poradę, aby w tej wyjątkowej chwili mieć ze sobą coś nowego (gwarantującego urodzaj), starego (wsparcie rodziny), pożyczonego (wsparcie teściów oraz rodziny narzeczonego) i niebieskiego (wierność i lojalność małżonka). Najważniejsze jest to, aby wybranek nie widział wcześniej białej sukni. Kreacji nie powinny mierzyć siostry panny młodej. W przeciwnym wypadku będzie im grozić staropanieństwo. Obuwie należy umieścić na parapecie po to, aby przywiodło dobrą pogodę. Natomiast w dniu ślubu trzeba włożyć do buta monetę, która zapewni dostatek. Narzeczeni po wyjściu z kościoła zostają obsypani ryżem symbolizującym dostatek i urodzaj. Przed weselem powinni wybrać się na lekcje tańca, ponieważ to właśnie od pierwszego wspólnego występu na parkiecie będzie zależało to, jak potoczą się ich dalsze losy. Każde potknięcie przynosi pecha. Natomiast udany taniec oznacza wytrwanie w zgodnym małżeństwie. Panna młoda musi pamiętać o tym, aby w pierwszej kolejności nakarmić pana młodego tortem weselnym. Dzięki temu wybranek będzie jadł jej z ręki przez długie lata.

Dopracowując idealny ślubny wizerunek, należy zwrócić uwagę na detale. Nie wolno jednak przesadzić. Dotyczy to zwłaszcza makijażu, który powinien być subtelny i gustowny. Za pomocą odpowiedniego podkładu można zatuszować niedoskonałości cery. Kolor cieni do powiek powinien współgrać z odcieniem biżuterii oraz bukietu. Delikatny błyszczyk znakomicie uwydatni usta i sprawi, że wydadzą się pełniejsze. Najlepsze makijażystki potrafią pięknie wymodelować twarz za pomocą odpowiednich korektorów, rozświetlaczy i bronzerów. Warto więc oddać się w ręce profesjonalistki, która dobierze make-up odpowiedni do typu urody klientki. Wizażystka dysponuje ekskluzywnymi kosmetykami gwarantującymi trwałość makijażu. Powinien on przetrwać całą uroczystość, więc po pewnym czasie warto go odświeżyć. Delikatny makijaż podkreśli naturalną urodę panny młodej i sprawi, że będzie ona wyglądać świeżo przez wiele godzin.

Niezwykle ważne jest to, jakie kwiaty znajdą się w ślubnej wiązance. Gatunek kwiatów zależy od charakteru przyjęcia weselnego oraz modelu sukni ślubnej. Białe róże to doskonałe uzupełnienie wesela w stylu angielskim. Stylowe orchidee stanowią oryginalny dodatek do wyrafinowanej kreacji. Subtelne kalie idealnie komponują się z delikatną suknią w stylu empire. Czerwone róże stanowią elegancką oprawę tradycyjnego przyjęcia urządzonego z klasą. Zgodnie ze ślubnym przesądem róże powinny zostać pozbawione kolców. Popularne ostatnio piwonie wspaniale współgrają z prostą kreacją. Polecamy kwiaty w kolorach białych i różowych. Piwonie robią spektakularny efekt w kompozycji z białymi goździkami i hortensjami. Zamawiając wiązankę ślubną, można zdecydować się na tradycyjny bukiet, szykowny koszyczek lub oryginalny wachlarz. Na okazały bukiet mogą sobie pozwolić wysokie kobiety o pełnych kształtach. Natomiast szczupłym i niskim paniom o subtelnej urodzie proponujemy delikatną wiązankę z konwalii, frezji lub storczyków. Awangardowy wachlarz wykonany z kwiatów sugerujemy osobom, które planują przyjęcie w stylu hiszpańskim.

Ślubna biżuteria powinna być dopasowana nie tylko do makijażu i kwiatów, ale również do sukni. Jeżeli kreację zdobią perły, warto kontynuować ten motyw, zakładając perłowy naszyjnik i kolczyki. Osoby przesądne z pewnością nie zdecydują się na tego typu biżuterię, gdyż perły mają przywodzić nieszczęście i łzy. Powodzeniem cieszą się natomiast: złoto, srebro, cyrkonie i kryształki, którymi często ozdabiane są suknie ślubne. Panie o łabędziej szyi będą pięknie wyglądać w pokaźnej kolii. W przypadku doboru biżuterii obowiązuje zasada: duże kolczyki lub okazały naszyjnik.

Podczas wyboru idealnej sukni ślubnej należy zwrócić uwagę na typ sylwetki. Każda z nas jest inna, a jednocześnie wyjątkowo piękna. Klucz do sukcesu tkwi w tym, aby podkreślić atuty i zatuszować mankamenty sylwetki. Panna młoda reprezentująca typ gruszki powinna wyeksponować piękne ramiona i ukryć szerokie biodra. Musi więc zainwestować w suknię rozkloszowaną do dołu i odciętą w talii. Warto zdecydować się na model, który uwydatni niewielki biust. Osoba posiadająca sylwetkę w kształcie jabłka powinna zminimalizować ilość ozdób, które niepotrzebnie uwydatniają krągłości. Polecamy długą i prostą suknię, odciętą pod biustem. Trójkątny dekolt wpłynie pozytywnie na proporcje biustu. Odwrotny problem mają panie w typie kielicha, które muszą zatuszować szerokie ramiona i uwydatnić szczupłe biodra. Przy takiej sylwetce warto zdecydować się na suknię z odkrytymi ramionami. Nie powinna ona posiadać marszczeń na biuście, ale za to musi zachwycać bajecznymi falbanami oraz bogatymi zdobieniami od pasa w dół. Ciekawym rozwiązaniem są również suknie posiadające rozcięcie eksponujące długie i zgrabne nogi. Kobiety filigranowe w typie kolumny muszą zainwestować w modele posiadające zdobienia i marszczenia uwydatniające biust. Połyskujące tkaniny pomogą zbudować piękną sylwetkę. Plisowania i falbany umożliwią wypracowanie kobiecych bioder. Klepsydra jest typem sylwetki, który gwarantuje dowolność wyboru sukni ślubnej. Sukienka typu „rybka” doskonale podkreśli imponujący biust, talię osy i kobiece biodra.

Welon powinien być idealnie dobrany do sukni ślubnej. Najlepiej będzie, jeżeli zostanie on wykonany z tej samej koronki. Jeżeli kreacja została uszyta z tiulu, można wybrać tiulowy, subtelny welon. Niewiele panien młodych decyduje się na welon katedralny, który posiada kilka metrów. Podobnie jak tiara jest on zarezerwowany na wyjątkowo uroczyste, królewskie wesela. O długości welonu decyduje długość sukni oraz to, czy posiada ona tren. Nowoczesne panny młode rezygnują z welonu na rzecz ozdobnych grzebieni, kryształowych spinek, kwiatowych stroików i wianków, a także toczków. Ważne jest to, aby nakrycie głowy komponowało się ze stylem uroczystości. Jeżeli organizujemy sielskie wesele połączone z uroczystością w ogrodzie lub wiejskiej gospodzie, zdecydujmy się na wianek. Planując eleganckie przyjęcie w stylu retro, zakupmy szykowny toczek.

Rękawiczki podobnie jak welon należy dopasować do sukni ślubnej. Długość rękawiczek zależy od tego, czy kreacja posiada zabudowane ramiona. Jeżeli tak, rękawiczki powinny zakrywać jedynie dłonie. Jeżeli ramiona mamy odkryte, możemy zdecydować się na rękawiczki sięgające za łokcie. Tradycyjne modele zakrywające palce są mniej praktyczne, gdyż trzeba je ściągać w rozmaitych sytuacjach np. podczas nakładania obrączki.

Decydując się na zakup odpowiednich butów, zwróćmy uwagę na pogodę. Satynowe obuwie będzie odpowiednie jedynie w czasie słonecznego lata. Klasyczne czółenka z miękkiej skóry sprawdzą się idealnie w każdych warunkach. Zabudowany model najlepiej pasuje do długiej i rozkloszowanej sukni ślubnej. Jeżeli decydujemy się na krótką sukienkę i sandałki, nie zapomnijmy o tym, że model posiadający zapięcie wokół kostki optycznie skraca nogę. Należy pamiętać o tym, aby rozchodzić buty przed ślubem. Zapobiegnie to otarciom stopy w dniu wesela.

Jeżeli ślub ma się odbyć w chłodny dzień, warto zaopatrzyć się w okrycie wierzchnie. Zimą panny młode często decydują się na białe futerka. Elegancka etola to równie wyrafinowana propozycja. Bolerko powinno być idealnie dopasowane do sylwetki. Musi również komponować się z suknią ślubną. Na rynku dostępne są rozmaite modele bolerek wykonane z satyny, atłasu lub z organzy. Ta ostatnia tkanina jest najdelikatniejsza, więc idealnie uzupełni ona suknię prostą i pozbawioną ozdobników. Panie, które nie gustują w bolerkach, mogą zdecydować się na lekkie szale uszyte z tych samych materiałów.

Każdego roku pojawiają się nowe trendy ślubne. Rynek obfituje w rozmaite produkty oraz imponujące usługi. Aby być na bieżąco z nowinkami, warto zapoznać się z treścią tematycznych magazynów oraz zasięgnąć porady profesjonalnego wedding plannera. Pomoc konsultanta ślubnego podczas organizacji tego najważniejszego dnia w życiu jest nieoceniona. To właśnie na nim spoczywa odpowiedzialność nie tylko za wizerunek narzeczonych i koordynowanie pracy projektantów kreacji ślubnych, makijażystów oraz fryzjerów, ale również za powodzenie całej uroczystości: projekt zaproszeń, wystrój kościoła i sali weselnej, a także wybór kościoła, restauracji, fotografa, zespołu muzycznego i samochodu wiozącego państwa młodych do ślubu. Doświadczony konsultant ślubny jest przygotowany na każdą ewentualność i potrafi trzymać nerwy na wodzy. Dzięki niemu ten wyczekiwany dzień przyniesie wiele pięknych, niezapomnianych chwil, które w przyszłości staną się miłymi wspomnieniami.

fot. Michał Pawlikowski www.pafmedia.com.pl