Samodzielne uszycie sukienki albo zlecenie jej krawcowej to doskonałe rozwiązanie dla kobiet, które marzą o idealnie skrojonej sukience, która podkreśli atuty sylwetki. Wybór odpowiedniej tkaniny na sukienkę zależy od wielu czynników, takich jak styl sukienki, okazja, pora roku, a także osobiste preferencje. Jaka tkanina na sukienkę będzie najlepszym wyborem?

jaka tkanina na sukienkę

Co wziąć pod uwagę przy wyborze tkaniny na sukienkę?

Przy wybieraniu tkaniny na sukienkę istnieje wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę, aby zapewnić odpowiedni komfort noszenia, wygląd oraz trwałość sukienki. Oto kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę:

 1. Okazja. Tkaninę na sukienkę należy dobrać w zależności od okazji, na którą planujesz nosić sukienkę. Czy to ma być sukienka wieczorowa, koktajlowa, casualowa czy może formalna?
 2. Pora roku. Nie bez znaczenia jest pora roku, w jakiej planujesz nosić sukienkę. Lekkie i przewiewne tkaniny, takie jak szyfon, len czy jedwab, będą idealne na lato. Z kolei wełna i aksamit będą lepszym wyborem na jesień i zimę.
 3. Komfort i oddychalność. Wybierając tkaninę, zwróć uwagę na oddychalność i komfort. Tkaniny naturalne, takie jak bawełna, len czy jedwab, zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, a więc są przewiewne. Ponadto są przyjazne dla skóry.
 4. Elastyczność. Tkaniny z elastanem lub stretchem nie tylko zapewniają lepsze dopasowanie, ale również gwarantują swobodę ruchów. To szczególnie ważne, jeśli sukienka ma być bardziej obcisła.
 5. Struktura i faktura. Zastanów się, czy preferujesz gładką powierzchnię tkaniny, czy może bardziej teksturalną fakturę. Niektóre tkaniny mają naturalne zmarszczki lub faktury, które mogą dodać charakteru sukience.
 6. Wytrzymałość. Sprawdź, czy tkanina jest trwała i nie będzie łatwo się niszczyć podczas użytkowania.
 7. Kolor i wzór. Wybierz kolor i wzór, które pasują do Twojego stylu oraz okazji, na którą sukienka jest przeznaczona.
 8. Pielęgnacja. Wybierz tkaninę, która jest prosta w utrzymaniu czystości i można ją prać w pralce. Niektóre materiały wymagają delikatnego prania, suszenia lub prasowania.
 9. Cena. Istotna jest także cena. Niektóre tkaniny są droższe ze względu na swoje właściwości czy luksusowy charakter, dlatego warto mieć budżet na uwadze.
 10. Fason. Pamiętaj, że tkaninę dobiera się również do fasonu sukienki.

tkanina na sukienkę

Z czego uszyć sukienkę?

Wybór najlepszej tkaniny na sukienkę zależy od indywidualnych preferencji, jak i okoliczności. Do wyboru masz całkiem sporo materiałów. Poniżej przedstawiamy Ci najpopularniejsze.

 1. Bawełna. Bawełna to uniwersalny materiał, który jest miękki, wygodny i przewiewny. Idealnie sprawdzi się na sukienki casualowe, letnie lub dzienne. Bawełniane sukienki są łatwe w pielęgnacji. Co więcej, bawełna dostępna jest w różnych grubościach i fakturach, a także wzorach i kolorach, co daje ogromne możliwości.
 2. Jedwab. Jedwab to luksusowa tkanina, która jest elegancka i ma delikatny połysk. Najczęściej wybiera się go na sukienki wieczorowe, koktajlowe oraz na specjalne okazje.
 3. Satyna: Satyna ma gładką powierzchnię i subtelną połysk, co nadaje sukience nutę elegancji. Jest popularna na sukienki wieczorowe, weselne oraz formalne.
 4. Szyfon. Szyfon to delikatna tkanina, często używana na lekkie, zwiewne sukienki, szczególnie na wiosnę i lato. Szyfon jest dość delikatny i może się łatwo uszkodzić. Może być też przezroczysty, co wymaga noszenia podszewki lub specjalnych wkładek.
 5. Len. Len to naturalny materiał, który fenomenalnie sprawdzi się na letnie sukienki, ponieważ zapewni maksymalny komfort nawet podczas upalnych dni. Jedyny minus — jest podatny na gniecenie.
 6. Wełna. Wełna to ciepła i przytulna tkanina, idealna na sukienki jesienno-zimowe.
 7. Poliester. Poliester to syntetyczna tkanina, która może imitować wiele innych rodzajów materiałów. Jest łatwa w pielęgnacji i dostępna w różnych kolorach i wzorach. Sukienki z poliestru są popularne na różne okazje. Niestety nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a więc łatwo się w nim poci.
 8. Aksamit. Aksamit to tkanina miękka w dotyku z delikatnym połyskiem. Nadaje się na sukienki wieczorowe i formalne, dodając im elegancji .Aksamit może być trudny do pielęgnacji i jest podatny na zagniecenia. Wymaga delikatnego prania i prasowania.
 9. Stretch (elastan). Tkaniny z dodatkiem elastanu lub stretchu są elastyczne i dopasowują się do ciała, co sprawia, że sukienki są wygodne i dobrze się układają. To częsty wybór na sukienki koktajlowe lub wieczorowe.

jaką tkaninę na sukienkę wybrać

Jaką tkaninę na sukienkę wybrać?

Najlepsza tkanina na sukienkę zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych preferencji, a także potrzeb. Przy wyborze tkaniny na sukienkę należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak okazja, na którą sukienka jest przeznaczona, pora roku, osobiste preferencje i budżet.

 1. Na sukienki na co dzień najlepiej sprawdzi się bawełna, len lub dżins.
 2. Na sukienki na lato najlepiej sprawdzi się bawełna, len, wiskoza lub jedwab.
 3. Na sukienki na zimę najlepiej sprawdzi się wełna, kaszmir lub akryl.
 4. Na sukienki wieczorowe najlepiej sprawdzi się satyna, tafta, żakard lub brokat.
 5. Na sukienki koktajlowe najlepiej sprawdzi się satyna, szyfon lub jedwab.

Artykuł sponsorowany.