Savoir-vivre, czyli zasady dobrego wychowania, obejmują szereg norm społecznych i zachowań, które mają na celu ułatwienie współżycia między ludźmi. Te zasady dotyczą różnych aspektów życia, w tym także interakcji z osobami niepełnosprawnymi. Wiedza na temat właściwego zachowania w stosunku do osób z niepełnosprawnościami jest kluczowa, aby unikać nieporozumień i okazywać szacunek. Jak się zachować wobec  niepełnosprawnych? Poznaj najważniejsze zasady savoir vivre wobec osób niepełnosprawnych.

savoir vivre wobec osób niepełnosprawnych

9 zasad savoir vivre wobec osób niepełnosprawnych

Savoir-vivre to francuskie wyrażenie oznaczające „znajomość życia”. W praktyce odnosi się do ogólnie przyjętych norm i zasad grzeczności, które pomagają w budowaniu pozytywnych relacji międzyludzkich. Savoir-vivre obejmuje różnorodne aspekty, od sposobu mówienia i zachowania przy stole, po odpowiednie reakcje w różnych sytuacjach społecznych. W kontekście osób niepełnosprawnych savoir-vivre wymaga szczególnej uwagi, empatii, a także zrozumienia specyficznych potrzeb tych osób. Interakcje z osobami niepełnosprawnymi mogą wydawać się trudne, zwłaszcza jeśli nie mamy wcześniejszego doświadczenia w tym zakresie. Poniżej przedstawiamy zasady savoir vivre, które warto mieć na uwadze:

1. Bądź naturalny i otwarty

Nie traktuj osoby niepełnosprawnej jak kogoś wyjątkowego. Rozmawiaj z nią tak jak z każdą inną osobą.

2. Zwracaj się bezpośrednio do osoby niepełnosprawnej, a nie do jej opiekuna czy tłumacza

Jeżeli osoba niepełnosprawna jest z tłumaczem, to zwracaj się wciąż do swojego rozmówcy, czyli osoby niepełnosprawnej, a nie do tłumacza.

3. Nie zakładaj, że osoba niepełnosprawna potrzebuje pomocy

To, że ktoś jest niepełnosprawny, nie oznacza, że jest niesamodzielny. Zapytaj, czy możesz jej w czymś pomóc, ale nie narzucaj swojej pomocy. Pozwól jej samodzielnie decydować o tym, co chce zrobić.

4. Szanuj granice prywatności

Nie dotykaj osoby niepełnosprawnej bez jej zgody, nie zaglądaj jej do wózka czy innych pomocy ortopedycznych.

5. Nie używaj protekcjonalnego tonu głosu

Rozmawiaj z osobą niepełnosprawną tak jak z każdą inną dorosłą osobą.

6. Unikaj stereotypów i uprzedzeń

Pamiętaj, że osoby niepełnosprawne są tak samo różnorodne jak osoby zdrowe. Nie traktuj ich wszystkich jak jednej grupy.

7. Bądź cierpliwy i wyrozumiały

Niektóre czynności mogą zajmować osobie niepełnosprawnej więcej czasu lub wymagać od niej większego wysiłku.

8. Szanuj przestrzeń osoby niepełnosprawnej

Nie parkuj na miejscach dla osób niepełnosprawnych, nie blokuj im przejścia i nie zajmuj miejsc przeznaczonych dla nich w środkach transportu publicznego.

9. Używaj języka neutralnego

Unikaj określeń takich jak „niepełnosprawny”, „kaleka” czy „inwalida”. Zamiast tego używaj neutralnych określeń, takich jak „osoba z niepełnosprawnością” lub „osoba o ograniczonej sprawności ruchowej”.

Jak pomóc osobom niepełnosprawnym?

Wiele osób niepełnosprawnych potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach. Możesz im pomóc na wiele sposobów, np.:

  • Otwórz drzwi lub przytrzymaj je.
  • Pomóż wnieść lub znieść zakupy.
  • Oprowadź po nieznanym terenie.
  • Przeczytaj coś na głos.
  • Pomóż w jedzeniu lub piciu.
  • Zaproponuj pomoc w korzystaniu z toalety.
  • Zaoferuj pomoc w przywołaniu taksówki lub autobusu.

Najważniejsze jest, aby zapytać osobę niepełnosprawną, czy potrzebuje pomocy i dostosować swoją pomoc do jej indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że nawet drobna gestykulacja może mieć dla niej duże znaczenie.

jak można pomóc osobie niepełnosprawnej